W środę, 28 października, ulicami Żagania przeszła manifestacja w której mieszkańcy okazali swój sprzeciw wobec orzeczenia TK w sprawie legalności obowiązującego w Polsce kompromisu aborcyjnego. Strajk Kobiet w Żaganiu, podobnie jak w wielu miastach w całej Polsce zgromadził tysiące uczestników.

Strajk Kobiet w Żaganiu
fot. Regioneo.pl

Przypomnijmy, że w protesty kobiet w całej Polsce wybuchły w czwartek, 22 października, po tym jak Trybunał Konstytucyjny orzekł, że możliwość przerwania ciąży w przypadku ciężkiego upośledzenia lub choroby płodu jest niezgodna z Konstytucją.

Strajk Kobiet w Żaganiu

Żagańska manifestacja, która zgromadziła tysiące mieszkańców miasta i okolicznych miejscowości przybrała formę pokojowego marszu oraz protestu samochodowego. Maszerującym z transparentami kobietom, towarzyszyły dźwięki klaksonów. „Moje ciało, moja decyzja”, „Trzymaj się od kobiet z dala” – głosiły napisy na transparentach.

Zobacz:   Nowy Komendant Powiatowy Policji w Żarach

„Myślę, czuję, decyduję. Kaczor jesteś tępym c***m”

Choć Strajk Kobiet w Żaganiu miał spokojny przebieg, nie obyło się bez epitetów w kierunku partii rządzącej aktualnie krajem. Wśród okrzyków najczęściej można było usłyszeć „J***ć PiS” czy krótsze ale równie wymowne „Wyp***ć”. Były też transparenty wyraźnie wskazujące, że kobiety wystawiły władzy czerwoną kartkę i w kolejnych wyborach do parlamentu ekipa rządząca nie ma co liczyć na ich poparcie.

Mieszkańcy Żagania w akompaniamencie muzyki odśpiewali także Hymn Polski a następnie manifestacja przybrała formę muzycznego happeningu z krótkimi przemówieniami uczestników:

Zobacz:   9. Bieg Niepodległości w Żaganiu. Można się już zapisywać

Dlaczego tutaj jesteście, co Was tutaj przywiodło!?

Jestem tutaj, dla swojej córki, ponieważ jest 20 letnią dziewczyną i może będzie miała problem. Chciałbym żeby mogła decydować.

Jestem tutaj, bo ktoś tutaj musi być. Jeśli nie my to kto!?Kto nie skacze ten za PiSem – odpowiedział tłum.

Jestem medykiem, od lat walczę o prawa kobiet i od lat walczę o prawa kobiet i godną opiekę medyczną – zabrał głos kolejny uczestnikGodną opiekę medyczną właśnie Wam zabrano!

Kiedy myślę o swojej przyszłości, w jakim kraju przyjdzie nam żyć, to nie mogę tego zaakceptować! Bo chcę powiedzieć swoim dzieciom, że jestem dumny i nie mogę pozwolić na to co się dzieje!

Pękam z dumy, że potrafimy się wszyscy zjednoczyć i walczyć o nasze prawa. Żadna osoba nie powinna siedzieć cicho. Chodzi o mnie, chodzi o moją mamę, chodzi o nas wszystkich.

W wojsku nauczono nas walczyć. W imieniu Wojska Polskiego dziękuję kobietom które się tu zebrały. – dodał jeden z uczestników.

Zobacz:   9. Bieg Niepodległości w Żaganiu. Można się już zapisywać

Manifestacja w Żaganiu rozpoczęła się przy pomniku Keplera skąd protestujący przemaszerowali Warszawską oraz przez Plac Słowiański, który został zablokowany. Policja nie interweniowała. Obecność funkcjonariuszy przybrała formę zabezpieczenia demonstracji.