W środę, 28 października, ulicami Żagania przeszła manifestacja w której mieszkańcy okazali swój sprzeciw wobec orzeczenia TK w sprawie legalności obowiązującego w Polsce kompromisu aborcyjnego. Strajk Kobiet w Żaganiu, podobnie jak w wielu miastach w całej Polsce zgromadził tysiące uczestników.

Strajk Kobiet w Żaganiu
fot. Regioneo.pl

Przypomnijmy, że w protesty kobiet w całej Polsce wybuchły w czwartek, 22 października, po tym jak Trybunał Konstytucyjny orzekł, że możliwość przerwania ciąży w przypadku ciężkiego upośledzenia lub choroby płodu jest niezgodna z Konstytucją.

↓ Kontynuuj czytanie po reklamie ↓

Strajk Kobiet w Żaganiu

Żagańska manifestacja, która zgromadziła tysiące mieszkańców miasta i okolicznych miejscowości przybrała formę pokojowego marszu oraz protestu samochodowego. Maszerującym z transparentami kobietom, towarzyszyły dźwięki klaksonów. „Moje ciało, moja decyzja”, „Trzymaj się od kobiet z dala” – głosiły napisy na transparentach.

📎  Obwodnica Strzelec Krajeńskich ma być gotowa do 2024. Właśnie podpisano umowę na realizację budowy

„Myślę, czuję, decyduję. Kaczor jesteś tępym c***m”

Choć Strajk Kobiet w Żaganiu miał spokojny przebieg, nie obyło się bez epitetów w kierunku partii rządzącej aktualnie krajem. Wśród okrzyków najczęściej można było usłyszeć „J***ć PiS” czy krótsze ale równie wymowne „Wyp***ć”. Były też transparenty wyraźnie wskazujące, że kobiety wystawiły władzy czerwoną kartkę i w kolejnych wyborach do parlamentu ekipa rządząca nie ma co liczyć na ich poparcie.

Mieszkańcy Żagania w akompaniamencie muzyki odśpiewali także Hymn Polski a następnie manifestacja przybrała formę muzycznego happeningu z krótkimi przemówieniami uczestników:

📎  Obwodnica Strzelec Krajeńskich ma być gotowa do 2024. Właśnie podpisano umowę na realizację budowy

Dlaczego tutaj jesteście, co Was tutaj przywiodło!?

Jestem tutaj, dla swojej córki, ponieważ jest 20 letnią dziewczyną i może będzie miała problem. Chciałbym żeby mogła decydować.

Jestem tutaj, bo ktoś tutaj musi być. Jeśli nie my to kto!?Kto nie skacze ten za PiSem – odpowiedział tłum.

Jestem medykiem, od lat walczę o prawa kobiet i od lat walczę o prawa kobiet i godną opiekę medyczną – zabrał głos kolejny uczestnikGodną opiekę medyczną właśnie Wam zabrano!

Kiedy myślę o swojej przyszłości, w jakim kraju przyjdzie nam żyć, to nie mogę tego zaakceptować! Bo chcę powiedzieć swoim dzieciom, że jestem dumny i nie mogę pozwolić na to co się dzieje!

Pękam z dumy, że potrafimy się wszyscy zjednoczyć i walczyć o nasze prawa. Żadna osoba nie powinna siedzieć cicho. Chodzi o mnie, chodzi o moją mamę, chodzi o nas wszystkich.

W wojsku nauczono nas walczyć. W imieniu Wojska Polskiego dziękuję kobietom które się tu zebrały. – dodał jeden z uczestników.

📎  Obwodnica Strzelec Krajeńskich ma być gotowa do 2024. Właśnie podpisano umowę na realizację budowy

Manifestacja w Żaganiu rozpoczęła się przy pomniku Keplera skąd protestujący przemaszerowali Warszawską oraz przez Plac Słowiański, który został zablokowany. Policja nie interweniowała. Obecność funkcjonariuszy przybrała formę zabezpieczenia demonstracji.