Starosta żagański Henryk Janowicz oraz sekretarz powiatu Iwona Hryniewiecka spotkali się z komendantem 105. Kresowego Szpitala Wojskowego, płk. lek. med. Arturem Lipczyńskim, aby przedyskutować jak doposażyć szpital w Żaganiu i zmodernizować żagańską lecznicę.

Laboratorium COVID-19 w Żaganiu. Szpital otrzymał sprzęt do badania metodą PCR.
fot. Pixabay

Jednym z postulatów, które padły podczas spotkania odbytego w czwartek, 5 listopada był zakup tomografu komputerowego dla szpitala w Żaganiu. Starosta Henryk Janowicz powiedział, że środki na ten cel zostały już zabezpieczone a powiat chce partycypować w kosztach jego zakupu.

To dla nas bardzo ważne, ponieważ w obecnej sytuacji badanie płuc tomografem komputerowym ma wysoką czułość w rozpoznawaniu COVID-19, a zauważmy że jednym z objawów ubocznych po leczeniu koronawirusa jest często obustronne zapalenie płuc, bardzo niebezpieczne dla naszego życia – mówi Henryk Janowicz.

Zobacz:   Pożar w Żarach: "Prawdopodobną przyczyną było podpalenie". Sklep monopolowy spłonął doszczętnie

Z analiz naukowych wynika, że u znacznej większości pacjentów przechodzących COVID-19 wystąpią zmiany w płucach. Wczesne wykonanie tomografu komputerowego płuc może również dać sygnał, że istnieje małe prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia z pacjentem zakażonym. Badanie tomografem komputerowym płuc jest jednym z podstawowych badań diagnostycznych. Niestety żagańska lecznica nie dysponuje takim sprzętem dlatego pacjenci, dla których transport nie stanowi zagrożenia badani są w Żarach.

Sekretarz powiatu, Iwona Hryniewicka zaznacza, że rozmowy w kierunku wyposażenia lecznicy w tomograf i częściowego sfinansowania sprzętu są prowadzone a odpowiednie pisma w tej sprawie zostały już wysłane.

Zobacz:   Policjant zatrzymał poszukiwanego tuż przed rozpoczęciem służby

Nowe laboratorium COVID-19 w Żaganiu

Do szpitalnego laboratorium trafił także nowy sprzęt. Powiat zakupił specjalne stoły oraz wydzielił i wyremontował osobne pomieszczenie. Dzięki temu żagańskie laboratorium będzie mogło wykonywać teraz także badania w kierunku m.in. COVID-19 metodą PCR, Grypy typu A i B, HPV, wirusa brodawczaka ludzkiego czy wirusów przenoszonych drogą płciową a także wielu innych chorób wirusowych.

Przy okazji spotkania podjęto również rozmowy o rozbudowie, a tym samym wymianie zbiornika na tlen. – Z uwagi na duże zapotrzebowanie tlenu dla pacjentów żagańskiego szpitala jesteśmy zmuszeni do podjęcia konkretnych działań i konieczna jest rozbudowa tlenowni – powiedział Artur Lipczyński natomiast starosta, Henryk Janowicz, podjął decyzję o natychmiastowej realizacji zadania. Rozbudowa tlenowni wymaga prac budowlanych, które powiat już rozpoczął.

Zobacz:   Zaginął Grzegorz Piasecki z Żagania. Nie ma z nim kontaktu od ponad tygodnia

Żagańska filia 105. Kresowego Szpitala Wojskowego w Żarach jest głównym ośrodkiem zajmującym się leczeniem i diagnostyką i leczeniem pacjentów z COVID-19 w Powiecie Żagańskim oraz okolicy. W żagańskiej lecznicy codziennie przebywa ponad 50 pacjentów zakażonych COVID-19 wymagających pilnej diagnostyki. Szpital dysponuje 5 stanowiskami intensywnej terapii w ramach Oddziału Chorób Płuc ale z informacji przekazanej na stronie internetowej starostwa wynika, że stanowiska te są zajęte.