We wrześniu 1999 roku miało miejsce zabójstwo w Żaganiu, w wyniku którego zabity został 43-letni mężczyzna. Prowadzone wówczas śledztwo nie doprowadziło do zebrania dostatecznego materiału dowodowego, który mógł w tamtym czasie pozwolić na wniesienie aktu oskarżenia wobec konkretnych osób. Teraz, po niemal 22 latach od tej zbrodni, dzięki zaangażowaniu policjantów z lubuskiego Archiwum X rozwiązanie tej sprawy staje się coraz bardziej realne.

Kryminalny z lubuskiego Archiwum X blisko rozwiązania sprawy. Zabójstwo w Żaganiu sprzed 22 lat coraz bliżej wyjaśnienia
Współczesny rozwój kryminalistyki może sprawić, że zabójstwo w Żaganiu sprzed 22 lat zostanie wkrótce wyjaśnione – fot. Policja
  • 1 października 1999 roku w Żaganiu, znalezione zostały zwłoki 43-letniego mężczyzny
  • Zebrany materiał dowodowy okazał się wówczas niewystarczający na wniesienie aktu oskarżenia
  • Kryminalni uzyskali w tej sprawie nowe dowody i ostatecznie wznowili śledztwo
  • Współczesny rozwój kryminalistyki może sprawić, że sprawca zabójstwa zostanie wkrótce ustalony

Przed blisko 22 laty, 1 października 1999 roku w Żaganiu, w okolicach jednego z osiedli mieszkaniowych znalezione zostały zwłoki 43-letniego mężczyzny, mieszkańca tego miasta. Ustalenia śledczych wskazują, że dzień wcześniej, 30 września, około godziny 19 mężczyzna uczestniczył w imprezie towarzyskiej, w trakcie której z kolegami pił alkohol. Wychodząc z mieszkania kolegi zauważył na klatce schodową kobietę. Podczas rozmowy mężczyzna zaprosił ją, aby napić się razem wódki na tzw. „betonach” – miejscu, w którym w tamtych czasach spożywano alkohol. Kobieta zgodziła się na tę propozycję i poszła ze mężczyzną we wskazane miejsce.

📎  Kierowcy tracą prawo jazdy bo jeżdżą za szybko. Grupa SPEED jest niezbędna na drogach

W czasie spotkania mężczyzna stał się natarczywy wobec kobiety i miało dojść między nimi do szamotaniny. Kobieta w końcu uwolniła się od niego i pobiegła do swojego domu. Następnego dnia 43-latek został znaleziony martwy. Współczesny rozwój kryminalistyki, nowe metody laboratoryjne badania śladów biologicznych mogą sprawić, zabójstwo w Żaganiu sprzed 22 lat zostanie wkrótce wyjaśnione a sprawca ustalony, zatrzymany i postawiony w stan oskarżenia.

W miejscu odnalezienia zwłok pracowali policyjni eksperci – dochodzeniowcy, kryminalni, technicy kryminalistyki, którzy pod nadzorem prokuratora prowadzili czynności procesowe na miejscu zbrodni. W trakcie oględzin zabezpieczono liczne ślady kryminalistyczne, w tym ślady biologiczne. Do badań zabezpieczono także narzędzie zbrodni, którym był kawałek drewnianego kołka – to nim prawdopodobnie sprawca bądź sprawcy zaatakowali 43-latka. Zabójstwo w Żaganiu, badane było przez Prokuraturę Okręgową w Zielonej Górze. Dokonano licznych przesłuchać świadków, którzy mogliby posiadać jakieś informacje na temat tego zdarzenia – niestety nic to nie dało. Zebrany materiał dowodowy okazał się wówczas niewystarczający na wniesienie aktu oskarżenia do sądu przeciwko konkretnym osobom.

📎  Nielegalny hazard w Gorzowie. Kafejkę obsługiwała Ukrainka pracująca w Polsce nielegalnie

Zabójstwo w Żaganiu – kryminalni blisko rozwiązania sprawy sprzed lat

Policjanci z Archiwum X Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. od kilkunastu miesięcy zajmują się ponownie rozwiązaniem zagadki związanej z zabójstwem 43-letniego mieszkańca Żagania. Ślady, które zabezpieczono przed laty na miejscu przestępstwa poddano nowoczesnych i innowacyjnym badaniom w laboratoriach kryminalistycznych. Warto pamiętać, że ślady biologiczne są niezbywalne, niepowtarzalne – nowoczesne metody badawcze, które są dostępne we współczesnej kryminalistyce mogą dać konkretny dowód na udział danej osoby w tym zdarzeniu, jako niezwykle istotny materiał dowodowy.

📎  Pościg za lawetą przez dwa województwa. Kierowca nie zapłacił za paliwo ale zarzutów usłyszy znacznie więcej

Kryminalni nie wykluczają także ponownych badań wariograficznych. Aby wznowić postępowanie pod kątem procesowym, policjanci musieli dysponować bardzo silnym materiałem pod kątem operacyjnym i dowodowym. To ciężka praca, która przekłada się na dziesiątki godzin lektury akt postępowania i materiałów operacyjnych a rozwój kryminalistyki doprowadziły do tego, że krąg podejrzanych o zabójstwo znacznie się zawęził. To wszystko skutkowało uzyskaniem nowych dowodów w sprawie i ostatecznie wznowieniem śledztwa.

Sprawa o zabójstwo w Żaganiu, w którym zginał 43-letni mieszkaniec Żagania była poruszana na antenie TVP w Magazynie Kryminalnym 997, wyemitowanym w 2020 roku.

Co o tym sądzisz? Dodaj komentarz