16-letnia żaranka, Anna Wardak, jako jedna ze 100 osób z całej Polski, reprezentuje województwo lubuskie w Parlamencie Młodych Rzeczypospolitej. Młodzi parlamentarzyści są już po jednym z posiedzeń – 6 i 7 czerwca obradowali m.in. na temat bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej oraz nowym ładzie globalnym w związku z wojną w Ukrainie.

Żaranka, Anna Wardak, w Parlamencie Młodych Rzeczpospolitej Polskiej V kadencji
fot. Grzegorz Krzyżewski/Kancelaria Senatu/senat.gov.pl

Parlament Młodych RP to inicjatywa organizacji przez przedstawicieli młodego pokolenia Polaków parlamentarnych obrad dzieci i młodzieży z całego kraju, zebranych w celu dyskusji nad kluczowymi zagadnieniami współczesnego świata. Organizatorami PMRP są młodzi społecznicy, którzy działają aktywnie w przestrzeni publicznej. Parlament Młodych to inicjatywa apartyjna, tworzona oddolnie przez dzieci i młodzież z całej Polski, którym na sercu leży wzmocnienie ich głosu w polskiej przestrzeni publicznej oraz działanie z szacunkiem i ponad wszelkimi podziałami.

Zobacz:   Kiedy będzie gotowa autostrada A18? GDDKiA podała termin

W tym tygodniu odbyło się VII posiedzenie Parlamentu Młodych Rzeczypospolitej Polskiej, podczas którego połączyło się ze sobą setka młodzieżowych reprezentantów młodego pokolenia. Gośćmi specjalnymi posiedzenia byli m.in. posłowie i posłanki wszystkich opcji politycznych w Sejmie, doradca Prezydenta RP Łukasz Rzepecki oraz minister Piotr Mazurek. 

Województwo lubuskie w V kadencji Parlamentu Młodych RP reprezentują dwie osoby – jedną z nich jest 16-letnia Żaranka, Anna Wardak. To już druga kadencja Ani jako młodzieżowa posłanka pełniła tą funkcję również w zeszłym roku. Podczas VII posiedzenia Parlamentu Młodych zabierała niejednokrotnie głos, mówiąc w swoim przemówieniu o potrzebie silnej i zjednoczonej Europy:

Zobacz:   Wracają upały w Lubuskiem. W weekend na termometrach znów zobaczymy 30 stopni

Musimy doprowadzić do tego by był w Europie silny, zdecydowany ośrodek decyzyjny. Trzeba wzmocnić Parlament Europejski i jego wpływ na Komisję Europejską. Musimy mieć jednolitą politykę zagraniczną i obronną. Tylko tak możemy wywalczyć jak najwięcej dla każdego z europejskich narodów. Nie jako malutkie państewka po maksymalnie kilkadziesiąt milionów ludzi, ale jako półmiliardowe mocarstwo. To jest szansa na prawdziwą podmiotowość dla Europejczyków i dla Polaków. Zbyt ługo funkcjonował liśmy jako część amerykańskiej strefy wpływów, zbyt długo byliśmy pod amerykańskim butem. Czas na politykę o interesy Europy i jej narodów. Jedna armia, jeden ośrodek decyzyjny, jedna polityka zagraniczna, jedna sprawiedliwa transformacja i jedna gospodarka. Taka dziś jest polska i europejska racja stanu – mówiła Anna Wardak podczas VII posiedzenia Parlamentu Młodych Rzeczypospolitej Polskiej.

Zobacz:   „Program przystankowy” poprawi dostęp do kolei w regionie - w Lubuskiem obejmie 6 lokalizacji

Anna Wardak w V kadencji Parlamentu Młodych RP pełni również funkcję przewodniczącej Młodej Socjaldemokracji – klubu parlamentarnego, który zrzesza osoby o poglądach lewicowych. VII posiedzenie Parlamentu Młodych RP przyniosło Młodej Socjaldemokracji niemały sukces – dwie z trzech przygotowanych przez klub projektów uchwał zostały uchwalone przez Parlament, uzyskując większość głosów “za”.