3 maja 2020 oficjele powiatu żarskiego i gminy Lubsko przecięli wstęgę nowej ścieżki rowerowej łączącej zalew Karaś w Lubsku ze ścieżką biegnącą w kierunku Brodów a dalej w kierunku Niemiec. – Dzięki sprawnej realizacji kolejnych etapów projektu mieszkańcy terenów przygranicznych oraz turyści zyskali m.in. możliwość korzystania z kilkuset kilometrów nowo wybudowanych tras rowerowych, pieszych, nordic walking itp. – zachęcają partnerzy realizujący projekt „Przygoda z Nysą”.

ścieżka rowerowa
fot. Pixabay

Z Lubska do Forst rowerem

Przygoda z Nysą” to projekt mający na celu zagospodarowanie turystyczne pogranicza polsko –niemieckiego.

V etap projektu realizuje dziewięciu partnerów: Gmina Zgorzelec, Powiat Görlitz, Senckenberg Museum für Naturkunde Gölitz, Stadt Görlitz – Görlitzer Sammlungen für Geschichte und Kultur, Gmina Miejska Zgorzelec, Powiat Żarski, Gmina Pieńsk, Nadleśnictwo Lipinki Łuż. oraz Gmina Żary.

Współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Interreg Polska-Saksonia 2014-2020.

Zobacz:   Bezpłatne badania kontrolne w Zielonej Górze w ramach akcji "Zdrowie pod Kontrolą"

Nowo otwarta ścieżka rowerowo-piesza wraz ze specjalnie przygotowanymi miejscami do odpoczynku powstała w ramach projektu „Przygoda z Nysą” realizowanego przez Powiat Żarski. Łączy ona ścieżkę rowerową biegnącą od granicy z Niemcami w niemieckiej miejscowości Forst ze ścieżką wokół zalewu Karaś w Lubsku. Przy okazji realizowania tej inwestycji zakupiono również leżaki, parasole, stoły z ławkami, namiot oraz sprzęt nagłaśniający – informuje żarskie starostwo. Nie zapomniano również o zieleni. Za kilka lat schronimy się w cieniu miododajnych lip, głogu czy klonów, którymi obsadzono całą trasę.

Zobacz:   Wystawa pająków i skorpionów w Zielonej Górze. Będzie czynna do 31 marca w Focus Mall

Odkrywanie walorów regionu ułatwią nam tablice turystyczne, które pojawiły się przy trakcie. Znajdziemy na nich wybrane zabytki oraz atrakcje turystyczne na które warto zwrócić uwagę. Sprawne poruszanie się po regionie mają zapewnić mapy z przebiegiem szlaków umieszczone na tablicach.

Ścieżka rowerowa połączy Zieloną Górę z Cottbus

W marcu informowaliśmy, że cztery gminy (Nowogród Bobrzański, Świdnica, Lubsko i Jasień) podjęły wspólną inicjatywę budowy ścieżki rowerowej, która połączy Zieloną Górę z niemieckim Cottbus. Po uzgodnieniu z właścicielami gruntów, gminy czekają już tylko na pieniądze a te pojawią się w nowym budżecie Unii Europejskiej.

Zobacz:   Jaka praca jest dobrze płatna w Zielonej Górze?