Rozstrzygnięto konkurs na dyrektora Muzeum Pogranicza Śląsko-Łużyckiego w Żarach. Stanowisko objęła Małgorzata Cegielska.

muzeum pogranicza śląsko-łużyckiego w żarach
Kadr z nagrania akcji #GaszynChallenge – fot. Muzeum Żary/Facebook

Konkurs na nowego dyrektora placówki rozpisano po śmierci Jacka Jakubiaka, dotychczasowego dyrektora i twórcę muzeum. Do powierzenia jej kierownictwa nad placówką komisję zdołała przekonać Małgorzata Cegielska, która zarządzała wcześniej Ośrodkiem Kultury i Biblioteką w Trzebielu a ostatnio pracowała w Nadleśnictwie Wymiarki.

Nowa dyrektor ma nowe pomysły na działanie żarskiego muzeum. Niektóre z nich wymagają inwestycji na strychu i w piwnicy budynku. W rozmowie z Telewizją Regionalną Cegielska zdradziła, że będzie to między innymi multimedialna przebieralnia, która pozwoli wirtualnie przebrać się w stroje łużyckie i wojskowe.

Zobacz:   Glovo w Żarach dostarczy jedzenie i zakupy do domu

Będą także organizowane spacery po Żarach. Pierwszy odbędzie się już w sobotę, 4 lipca o godzinie 15:30. – Przejdziemy spacerkiem po parku, oczywiście z przewodnikiem – zdradziła w rozmowie z Radiem Zachód. Spacer szlakiem parku przypałacowego z Katarzyną i Piotrem, poprzedzi koncert muzyki organowej sprzed epoki w kościele farnym, który poprowadzi Arkadiusz Popławski.