Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko mężczyźnie, który na fałszywe zaświadczenie o zatrudnieniu, kupi rower na raty, których nie zamierzał potem spłacić. Współoskarżonym jest 44-letni recydywista, karany wcześniej za podobne przestępstwo.

rower na raty
fot. Pixabay

Choć felerny zakup odbył się jesienią 2017 rok w Żarach, 20-latek nie uniknie odpowiedzialności. 9 października 2017 r. w jednym z żarskich sklepów zawarł umowę ratalną na zakup roweru wartego nieco ponad 1800 zł. Posłużył się przy tym fałszywym zaświadczeniem o zatrudnieniu i osiąganych dochodach w żarskich firm. Rat oczywiście nie zamierzał spłacać.

Zobacz:   Pożar w Żarach: "Prawdopodobną przyczyną było podpalenie". Sklep monopolowy spłonął doszczętnie

W wyłudzeniu kredytu pomagał mu kolega, który kilka dni wcześniej wystawił dla niego fałszywe zaświadczenie o zatrudnieniu i otrzymywanych zarobkach. Współoskarżony 44-latek działał w warunkach recydywy bo jak się okazało, był już wcześniej skazany za podobne przestępstwo.

Obaj panowie doprowadzili bank udzielający kredytu ratalnego na zakup roweru w błąd i doprowadzili do niekorzystnego rozporządzenia mieniem co jest przestępstwem. Oskarżeni przyznali się do winy. Wobec 20-latka prokurator wniósł o skazanie go na uzgodnioną karę 10 miesięcy ograniczenia wolności z obowiązkiem nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 20 godzin miesięcznie oraz obowiązek naprawienia szkody w wysokości 1816,99 zł na rzecz banku.

Zobacz:   Kradzież portfela w punkcie krwiodawstwa. 28-latek zatrzymany dzięki szybkiej reakcji

Wobec drugiego z oskarżonych prokurator wniósł o skazanie go na karę 10 miesięcy ograniczenia wolności z obowiązkiem nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 20 godzin miesięcznie oraz przepadek korzyści majątkowej w kwocie 200 zł na rzecz Skarbu Państwa.