W gminie Żary, ruszył program zwiększenie naturalnej retencji wody na terenie gminy. Dzięki niemu poprawić ma się lokalny mikroklimat oraz utrzymane mają zostać zasoby wód gruntowych. Po złożeniu wniosku, będzie można ubiegać się o sfinansowanie 90% wydatków z budową ogrodu deszczowego lub ustawienia pojemnika na deszczówkę.

dopłaty za łapanie deszczówki
fot. Pixabay

W ramach walki z suszą ruszył program, który ma na celu utrzymanie zasobów wód gruntowych oraz poprawę lokalnego mikroklimatu poprzez zwiększenie naturalnej retencji na terenie Gminy Żary. 

W ramach programu, w zależności od preferencji oraz warunków, możemy założyć m.in. ogród deszczowy w pojemniku z roślinami odpornymi na suszę oraz zalania np. turzyce, paprocie, mięta, niezapominajki czy jeżówka.

Jeżeli mamy ku temu odpowiednie warunki, czyli teren o niewielkim spadku, ogród deszczowy można założyć bezpośrednio w gruncie i wysadzić roślinami hydrofitowymi, które oczyszczają wodę oraz znoszą suszę i zalewanie np. turzyce, irysy, miecznice wąskolistne, paprocie.

Ostatnią możliwością jest ustawienie naziemnego, wolno stojącego zbiornika na wodę opadową z dachu.

Dopłaty za łapanie deszczówki

Założenie ogrodu deszczowego lub ustawienie pojemnika na deszczówkę nie jest dużym kosztem. Dodatkowo można ubiegać się o sfinansowanie 90% wydatków poniesionych na realizację zadania. Wielkość dopłaty nie może przekroczyć jednak 1000 zł.

Dodatkowe informacje oraz niezbędne wnioski i oświadczenia opublikowano na stronie Gminy Żary.