Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej współdziałając z funkcjonariuszami KAS i CBŚP oraz Śledczego Urzędu Celnego w Dreźnie i Gorlitz pod nadzorem Prokuratury Krajowej zatrzymali ponad 18 ton tytoniowego suszu o wartości blisko 9,5 miliona złotych. Do sprawy zatrzymano 13 osób. Międzynarodowa grupa przestępcza działała w trzech krajach.

Straż Graniczna

Funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki w Tuplicach wraz z Krajową Administracją Skarbową z Zielonej Góry ujawnili zorganizowaną grupę przestępczą, która zajmowała się rozprowadzaniem nielegalnych wyrobów akcyzowych. Członkowie grupy czuli się bezkarnie. Swoją działalność prowadzili na terenie Polski, Czech i Niemiec. Grupa przestępcza opracowała schemat, który początkowo, dzięki rozdzieleniu go na te państwa działał bez zarzutu – konta bankowe w Czechach, tytoń i magazyny w Niemczech i wreszcie polska część planu, czyli rynek zbytu nielegalnego tytoniu bez akcyzy.  

Zobacz:   Bezpłatne badania kolonoskopowe dla mieszkańców pięciu powiatów. Kryteria kwalifikacji

W czerwcu i lipcu funkcjonariusze obu służb przeprowadzili na terenie województwa lubuskiego działania, w wyniku których zatrzymano 12 ton suszu tytoniowego bez polskich znaków skarbowych akcyzy o szacunkowej wartości ponad 6,2 miliona złotych oraz 8 osób, które były członkami tej grupy.

W trakcie dalszych czynności śledczy ustalili, że członkowie tej grupy działają również na Śląsku. Z uwagi na to, funkcjonariusze Straży Granicznej z Tuplic wraz funkcjonariuszami KAS z Katowic i Centralnego Biura Śledczego Policji przeprowadzili kolejne działania, tym razem na terenie województwa śląskiego. W wyniku przeszukań kilku posesji ujawniono blisko 1,4 tony tytoniu niewiadomego pochodzenia wartego prawie 800 tysięcy złotych. W trakcie działań zatrzymano kolejne 5 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

Zobacz:   T-Mobile zapowiedział wyłączenie sieci 3G w Lubuskiem. Kiedy i co to oznacza dla klientów?

W działania przeciwko międzynarodowej grupie przestępczej zaangażowani byli także funkcjonariusze celni z niemieckiego Urzędu Śledczego w Dreźnie i Gorlitz. I to właśnie w Niemczech 8 lipca na podstawie europejskiego nakazu dochodzeniowego nastąpiło ujawnienie partii ponad 5 ton tytoniu, który był już nawet częściowo załadowany na ciężarówki.

Wszystkie zatrzymano osoby zostały doprowadzone już do Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu, gdzie przestawiono im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się rozprowadzaniem nielegalnych wyrobów akcyzowych.

Zobacz:   Polsko-Niemieckie Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjnych i Celnych w Świecku działa już 15 lat

Śledztwo w tej sprawie prowadzone było przez funkcjonariuszy SG i KAS od maja 2017 roku. To współdziałanie pozwoliło nie tylko na zatrzymania pojedynczych transportów, ale także na ujawnienie całego skomplikowanego mechanizmu działania przestępców. Ogółem wszystkie biorące udział w tych działaniach służby zatrzymały 64 tony suszu i 7 ton krajanki tytoniowej o wartości 35,5 miliona złotych, zabezpieczono ponad 950 tysięcy w gotówce, a 41 osobom postawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Sprawa ma charakter rozwojowy i niewykluczone są dalsze zatrzymania.