Dobre wiadomości z żarskiego ratusza. W piątek, 16 stycznia 2020 r. właściciele zamku i miasto podpisali umowę darowizny zamku wraz z działką. Tym samym po wielu latach Żary odzyskają zamek Bibersteinów i zabytek znów będzie własnością miasta.

zamek bibersteinów
Kompleks zamkowo-pałacowy w Żarach przed pożarem w 2019 – fot. Jerzy Strzelecki

Ćwierć miliona zł z budżetu na zabezpieczenie

Jeszcze w tym roku, miasto chce przeznaczyć 250 tysięcy złotych na zabezpieczenie obiektu, monitoring i oświetlenie oraz wyczyszczenie przyległej fosy.

W ubiegłym roku w wyniku pożaru, którego nie udało się opanować, zniszczeniu uległa kopuła zamkowej wieży. Po tym zdarzeniu, przejęcie zamku stanęło pod znakiem zapytania a temat rozgrzał mieszkańców i zdominował media nie tylko lokalne ale także w regionie.

Zobacz:   Policjanci po służbie, zatrzymali poszukiwanego oraz sprawcę kradzieży

Według informacji przekazanych na stronie Urzędu Miejskiego w Żarach, poniesione przesz miasto koszty związane z przekazaniem zamku to 400 zł kosztów sądowych. Umowa została wpisana przez notariusza nieodpłatnie.

Przypomnijmy, że kompleks zamkowo-pałacowy w Żarach trafił w prywatne ręce, w 1992 roku – kupił go Robert Hamerlik za równowartość 100 tysięcy dolarów. Od tamtego czasu niszczeje. W 2006 roku obecni właściciele odkupili cały kompleks od komornika sądowego za 419 tysięcy złotych. Jego obecną wartość oszacowali na 2,5 miliona złotych.