Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego dzieci rozpoczną naukę. Policjanci z żarskiej komendy w trosce o ich bezpieczeństwo w ramach działań kontrolno-prewencyjnych „Bezpieczna droga do szkoły”, będą reagowali na wszelkie nieprawidłowe zachowania kierujących.

bezpieczna droga do szkoły
Zdjęcie ilustracyjne – fot. Policja

Już od wtorku, 1 września, rozpocznie się nowy rok szkolny w związku z tym policjanci z żarskiej jednostki rozpoczną akcję pn. „Bezpieczna droga do szkoły„, która potrwa do piątku. W rejonie placówek oświatowych, jak co roku możemy spodziewać się wzmożonego ruchu pieszych i pojazdów, dlatego funkcjonariusze bacznie będą przyglądać się zachowaniom kierowców i reagować na wszelkie nieprawidłowości.

Najczęstsze przewinienia kierowców to zatrzymywanie się i parkowanie na przejściach dla pieszych oraz poruszanie się z nadmierną prędkością. Policjanci będą monitorować sytuację w pobliżu przejść dla pieszych położonych blisko szkół oraz przystanków autobusowych.

Funkcjonariusze z ruchu drogowego żarskiej komendy sprawdzili już oznakowania dróg prowadzących do placówek oświatowych oraz stan urządzeń ostrzegawczo-zabezpieczających w bezpośrednim sąsiedztwie tych obiektów i skierowali wystąpienia do zarządców dróg o uzupełnienie stwierdzonych nieprawidłowości lub braków – jeszcze przed rozpoczęciem zajęć lekcyjnych.

Przywożąc nasze pociechy do szkoły, pamiętajmy o ich bezpieczeństwie i wysadzajmy dzieci od strony chodnika, nie od ulicy oraz parkujmy w taki sposób, aby nie utrudniać wjazdu i wyjazdu innym.

Przypomnij dziecku o tych zasadach bezpieczeństwa:

  • w drodze do i ze szkoły ma obowiązek iść chodnikiem, w przypadku ulicy bez chodnika, zawsze poboczem po lewej stronie drogi, a gdy go nie ma – lewą stroną drogi
  • powinno przechodzić przez jezdnię tylko w miejscach do tego przeznaczonych czyli na przejściach dla pieszych
  • w przypadku przejść z sygnalizacją świetlną, dozwolone jest przejście tylko gdy świeci zielone światło, zaś gdy nie ma sygnalizatora powinno wykonać następujące czynności: spojrzeć w lewo, później w prawo, ponownie w lewo i gdy nic nie jedzie, może bezpiecznie przejść przez jezdnię
  • nigdy, nawet w miejscach dla pieszych, nie może wchodzić na jezdnię przed jadącym pojazdem, a oczekując na możliwość przejścia, nie powinno stać za blisko jezdni
  • na przejściach z wysepką powinno się na niej zatrzymać, aby ponownie upewnić się przed wkroczeniem na drugi pas ruchu
  • nie może wchodzić na jezdnię zza stojącego lub ruszającego pojazdu
  • nie powinno przebiegać przez jezdnię oraz bawić się w jej pobliżu