Tytułów od UNESCO nie uzyskuje się ani łatwo, ani na zawsze. Tym bardziej cieszy fakt, że Park Mużakowski otrzymał certyfikat potwierdzający, że będzie znajdował się na prestiżowej liście przez kolejne cztery lata. Burmistrz Łęknicy spotkał się wczoraj z marszałek Elżbietą Anną Polak, aby zaprezentować przyznane wyróżnienie.

park mużakowski
fot. Pixabay

O Parku Mużakowskim napisano już wszystko, ale to miejsce o tak niesamowitym potencjale turystycznym, że każdą kolejną publikację czyta się z równie wielkim zainteresowaniem. To prawdziwa perła pogranicza, która chociażby kilka lat temu gościła uczestników Święta Województwa Lubuskiego, co było inicjatywą marszałek Elżbiety Anny Polak. Wtedy też atrakcję UNESCO obejrzeli nie tylko Lubuszanie, ale także przedstawiciele regionów partnerskich województwa lubuskiego i widzowie ogólnopolskich programów telewizyjnych.

Zobacz:   Podrabiana odzież na bazarze w Łęknicy. Zabezpieczono ponad 140 sztuk podróbek znanych marek

Przypomnijmy, że Łęknica może pochwalić się jeszcze jedną atrakcją, którą również doceniło UNESCO. Mowa o polsko–niemieckim Geoparku Łuk Mużakowa.

Park Mużakowski

Zachodnia część parku z ośrodkiem rezydencjonalnym leży po stronie niemieckiej na terenie miasta Bad Muskau. Wschodnia część leży po stronie polskiej na terenie miasta Łęknica. Powierzchnia całego założenia wynosi 728 ha, części zachodniej – 206 ha, części wschodniej – 522 ha. Park leży na zróżnicowanym wysokościowo terenie moreny czołowej zwanej Łukiem Mużakowa. Jest to klasyczny park krajobrazowy, jedno z czołowych dzieł europejskiej sztuki ogrodowej XIX w.

Zobacz:   Podrabiana odzież na bazarze w Łęknicy. Zabezpieczono ponad 140 sztuk podróbek znanych marek

Inicjatorem budowy parku, jak i jego twórcą był książę Hermann von Pückler-Muskau, właściciel dóbr Muskau, literat, a zarazem propagator i teoretyk ogrodnictwa krajobrazowego.