Należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna otworzyła dwie, kolejne, jednomegawatowe farmy słoneczne w Lutolu koło Lubska: PV Lutol 1 i PV Lutol 2. Wydzierżawiła również od Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej blisko 320 hektarów gruntów. Do końca 2023 r. powstaną tam instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy ok 250 MW.

Farmy słoneczne w Lutolu koło Lubska
Farma fotowoltaiczna PV Lutol 1 koło Lubska – fot. materiały prasowe, PGE Energia Odnawialna

Wydzierżawione przez PGE Energia Odnawialna grunty, położone w województwie lubuskim, są obecnie użytkowane rolniczo. Ich atutem jest bliskie sąsiedztwo infrastruktury wysokiego napięcia, co w przyszłości może ułatwić przyłączenie planowanych elektrowni fotowoltaicznych do sieci elektroenergetycznej. Dodatkowo dzięki korzystnemu położeniu i ukształtowaniu terenu można się spodziewać, że zbudowane tam farmy fotowoltaiczne będą się charakteryzować wysoką produktywnością.

Zobacz:   Dane o bezrobociu w województwie lubuskim w 2022 roku: liczba bezrobotnych spadła

To dotychczas największa umowa dzierżawy, którą podpisaliśmy w ramach realizowanego w Grupie PGE Programu PV. Jego celem – zgodnie z nową strategią Grupy PGE – jest uruchomienie w ciągu dekady co najmniej 3 GW mocy w instalacjach słonecznych i umocnienie się na pozycji lidera rynku OZE w kraju. Dotychczas na ten cel zabezpieczyliśmy już ponad 2000 ha gruntów, na których będzie można zbudować farmy PV o łącznej mocy przeszło 1250 MW – mówi Marcin Karlikowski, prezes PGE Energia Odnawialna.

Oprócz dużych projektów, podobnych do tych realizowanych na gruntach Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, spółka będzie inwestować również w mniejsze, jednomegawatowe instalacje takie jak oddawane do użytkowania farmy słoneczne PV Lutol 1 i PV Lutol 2.

Zobacz:   T-Mobile zapowiedział wyłączenie sieci 3G w Lubuskiem. Kiedy i co to oznacza dla klientów?

Zbudowane w województwie lubuskim elektrownie słoneczne wraz z infrastrukturą towarzyszącą związaną z wyprowadzeniem mocy są ostatnimi z czterech projektów PGE Energia Odnawialna, które zwyciężyły w ubiegłorocznej aukcji na sprzedaż energii elektrycznej w instalacjach odnawialnych źródeł energii do 1 MW.

W lecie spółka uruchomiła na Podkarpaciu PV Lesko, a pod koniec października otwarta została instalacja PV Bliskowice w województwie lubelskim. Kolejne tego typu inwestycje PGE Energia Odnawialna chce realizować w przyszłym roku, licząc na zwycięstwo swoich projektów podczas najbliższej aukcji OZE.

Farmy słoneczne w Lutolu

Zarówno PV Lutol 1 i PV Lutol 2 zostały wyposażone w blisko 3 tysiące paneli monokrystalicznych o mocy 350 W każdy. To obecnie najbardziej wydajna i efektywna technologia, dominująca na rynku. Sprawność tego typu ogniw szacuje się na poziomie 18-20 proc. Mogą one produkować energię elektryczną niezależnie od pogody, nawet przy niskim poziomie naświetlenia, w warunkach typowych dla stref klimatycznych występujących w Polsce.

Zobacz:   Burmistrz Lubska spotka się z mieszkańcami

Obie farmy słoneczne pod Lubskiem wybudowano na terenach własnych PGE Energia Odnawialna. Ich łączna powierzchnia wynosi 3,4 ha. Spółka PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem zielonej energii w Polsce. Posiada 17 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz 5 farm fotowoltaicznych.