Należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna otworzyła dwie, kolejne, jednomegawatowe farmy słoneczne w Lutolu koło Lubska: PV Lutol 1 i PV Lutol 2. Wydzierżawiła również od Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej blisko 320 hektarów gruntów. Do końca 2023 r. powstaną tam instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy ok 250 MW.

Farmy słoneczne w Lutolu koło Lubska
Farma fotowoltaiczna PV Lutol 1 koło Lubska – fot. materiały prasowe, PGE Energia Odnawialna

Wydzierżawione przez PGE Energia Odnawialna grunty, położone w województwie lubuskim, są obecnie użytkowane rolniczo. Ich atutem jest bliskie sąsiedztwo infrastruktury wysokiego napięcia, co w przyszłości może ułatwić przyłączenie planowanych elektrowni fotowoltaicznych do sieci elektroenergetycznej. Dodatkowo dzięki korzystnemu położeniu i ukształtowaniu terenu można się spodziewać, że zbudowane tam farmy fotowoltaiczne będą się charakteryzować wysoką produktywnością.

📎  Zaginęli bez śladu. Wciąż nie wiadomo gdzie są Jan Łukasiewicz i Stanisława Pałko

To dotychczas największa umowa dzierżawy, którą podpisaliśmy w ramach realizowanego w Grupie PGE Programu PV. Jego celem – zgodnie z nową strategią Grupy PGE – jest uruchomienie w ciągu dekady co najmniej 3 GW mocy w instalacjach słonecznych i umocnienie się na pozycji lidera rynku OZE w kraju. Dotychczas na ten cel zabezpieczyliśmy już ponad 2000 ha gruntów, na których będzie można zbudować farmy PV o łącznej mocy przeszło 1250 MW – mówi Marcin Karlikowski, prezes PGE Energia Odnawialna.

Oprócz dużych projektów, podobnych do tych realizowanych na gruntach Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, spółka będzie inwestować również w mniejsze, jednomegawatowe instalacje takie jak oddawane do użytkowania farmy słoneczne PV Lutol 1 i PV Lutol 2.

📎  Fałszywi pracownicy wodociągów okradli staruszkę z pieniędzy i rodzinnej biżuterii

Zbudowane w województwie lubuskim elektrownie słoneczne wraz z infrastrukturą towarzyszącą związaną z wyprowadzeniem mocy są ostatnimi z czterech projektów PGE Energia Odnawialna, które zwyciężyły w ubiegłorocznej aukcji na sprzedaż energii elektrycznej w instalacjach odnawialnych źródeł energii do 1 MW.

W lecie spółka uruchomiła na Podkarpaciu PV Lesko, a pod koniec października otwarta została instalacja PV Bliskowice w województwie lubelskim. Kolejne tego typu inwestycje PGE Energia Odnawialna chce realizować w przyszłym roku, licząc na zwycięstwo swoich projektów podczas najbliższej aukcji OZE.

Farmy słoneczne w Lutolu

Zarówno PV Lutol 1 i PV Lutol 2 zostały wyposażone w blisko 3 tysiące paneli monokrystalicznych o mocy 350 W każdy. To obecnie najbardziej wydajna i efektywna technologia, dominująca na rynku. Sprawność tego typu ogniw szacuje się na poziomie 18-20 proc. Mogą one produkować energię elektryczną niezależnie od pogody, nawet przy niskim poziomie naświetlenia, w warunkach typowych dla stref klimatycznych występujących w Polsce.

📎  Mniejsze miasta odzyskają dostęp do kolei. 7 lubuskich projektów w II etapie programu Kolej Plus

Obie farmy słoneczne pod Lubskiem wybudowano na terenach własnych PGE Energia Odnawialna. Ich łączna powierzchnia wynosi 3,4 ha. Spółka PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem zielonej energii w Polsce. Posiada 17 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz 5 farm fotowoltaicznych.

Co o tym sądzisz? Dodaj komentarz