Wszystkie Panie między  50. a 69. rokiem życia (1970-1951 r.) będą mogły wykonać bezpłatne badania mammograficzne w Żarach w technice cyfrowej w dniach 6 i 9 listopada oraz 7 grudnia 2020 r. Stała kontrola piersi daje ogromną szansę wykrycia wczesnych zmian i zastosowania leczenia.

Bezpłatne badania mammograficzne w Żarach
fot. Pixabay

Badanie mammograficzne w Żarach w dniach 6 i 9 listopada oraz 7 grudnia będzie refundowane przez NFZ. Mogą z niego skorzystać Panie, które w ciągu ostatnich 24 miesięcy nie wykonywały go w ramach programu profilaktyki raka piersi. Specjalny Mammobus w Żarach będzie w tych dniach gościł przy Markecie Kaufland (6 listopada) oraz przy przychodni lekarskiej na ul. Skarbowej (9 listopada i 7 grudnia).

Dlaczego warto robić badanie?

– Jeżeli mammografia jest wykonywana regularnie łącznie z samobadaniem i stałą kontrolą zdrowia, badanie zazwyczaj potwierdza dobre zdrowie piersi. Mammografia jednak nie do końca zróżnicuje zmiany łagodne od złośliwych. – informuje Diagnostyk.pl –
Czasem więc lekarz zleca wykonanie dodatkowo USG piersi, czyli bezbolesnego badania za pomocą fal ultradźwiękowych, które pozwala ustalić, czy wyczuwalny guzek ma charakter lity, czy też jest wypełniony płynem (co świadczy, że jest to torbiel, a więc zmiana niezłośliwa). Mammografia może wykryć zmiany od 2 do 4 lat wcześniej, zanim staną się one jawne klinicznie. Naturalny przebieg raka sutka jest zwykle bardzo długi i dlatego uważa się, że rak piersi jest chorobą przewlekłą.

Poczynając od pierwszej komórki, która uległa przemianie złośliwej, w większości przypadków guz osiąga średnicę 1 cm w ciągu 7 – 8 lat. Stała kontrola piersi daje naprawdę dużą szansę wykrycia wczesnych zmian i zastosowania oszczędzającego leczenia.

Zobacz:   Stomatolog wyłudzała świadczenia z NFZ. 55-latka rozliczała wizyty lekarskie, których nie było

Wybuch epidemii koronawirusa i związane z nim wstrzymanie na trzy miesiące pracy mobilnych pracowni mammograficznych przyczynił się do dalszego obniżenia odsetka populacji Pań objętej badaniami. W marcu wynosił on niewiele ponad 38 % uprawnionych Polek, a w sierpniu spadł do zaledwie 34 %. – informuje LUX MED – Tylko systematyczność w przestrzeganiu terminów kolejnych badań mammograficznych pozwala bowiem na wykrycie potencjalnego zagrożenia na bardzo wczesnym etapie rozwoju choroby.

Bezpłatne badania mammograficzne w Żarach

6 listopada 2020 r. – LUX-MED, przy markecie Kaufland, ul. Przeładunkowa – rejestracja możliwa pod numerem telefonu: 58 666 24 44 lub online poprzez stronę internetową mammo.pl. W celu weryfikacji uprawnień do badania przed połączeniem telefonicznym należy przygotować dowód osobisty. 

Zobacz:   Pożar w Żarach: "Prawdopodobną przyczyną było podpalenie". Sklep monopolowy spłonął doszczętnie

9 listopada i 7 grudnia 2020 r. – Diagnostyk.pl, Przychodnia Lekarska, ul. Skarbowej – w celu uzyskania więcej informacji zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu: 68 41 41 411. Rejestracji można dokonać również online poprzez stronę internetową diagnostyk.pl