19 kwietnia w województwie lubuskim został uruchomiony pilotażowy Punkt Szczepień Powszechnych w Żarach. Mieści się on terenie krytej pływalni Wodnik.

Punkt Szczepień Powszechnych w Żarach już działa
Punkt Szczepień Powszechnych w Żarach będzie szczepił ok. 200 osób dziennie – fot. Portal Gov.pl

Jest to bardzo ważny moment w procesie szczepień Polaków żebyśmy mogli jak najszybciej powrócić do normalności. Tak jak podkreśla premier Mateusz Morawiecki i Rada Medyczna działająca przy premierze, dzięki szczepieniom mamy prawdziwą szansę na zwalczenie pandemii. Szczepienia, które są teraz organizowane przez polski rząd, Narodowy Program Szczepień, to droga do normalności i chcemy żeby stało się to jak najszybciej – powiedział w czasie konferencji prasowej wojewoda Władysław Dajczak.

↓ Kontynuuj czytanie po reklamie ↓


Wojewoda dodał, że dzięki dużej aktywności i interwencji premiera, który apelował do Komisji Europejskiej by szczepionki docierały do Polski, jeszcze w kwietniu do kraju trafi ponad 7 mln dawek szczepionek przeciwko COVID-19.

📎  Nowy ambulans dla Nowego Szpitala w Świebodzinie

Jeszcze w kwietniu do Polski trafi ponad 7 mln dawek szczepionek Pfizera, w maju 13 mln szczepionek, a do końca II kwartału będzie to suma ponad 20 mln szczepionek – zaznaczył wojewoda – Dlatego w Narodowym Programie Szczepień, za który odpowiada minister Michał Dworczyk, rząd postanowił uzupełnić te punkty i poszerzyć możliwości wyszczepiania Polaków – dodał wojewoda Dajczak, dziękując przy tym samorządowcom, którzy niezwłocznie po odbytej wideokonferencji odpowiedzieli na apel wojewody i wyrazili gotowość uczestniczenia w tworzeniu punktów szczepień w województwie lubuskim.

Podziękowania skierował również do Prezes Szpitala na Wyspie Jolanty Dankiewicz, za zaangażowanie w to aby powstał Punkt Szczepień Powszechnych w Żarach.

Powszechne Punkty Szczepień

Powszechne Punkty Szczepień (PSP) tworzone są według jednolitych standardów rządowych. Prowadzą je podmioty lecznicze. Ich celem jest sprawniejsze dotarcie mieszkańców do punktu szczepień. Dzięki temu będzie możliwość wykonania większej ilości szczepień i pozwoli to na przyspieszenie realizacji Narodowego Programu Szczepień.

📎  MFIPR: Fundusze europejskie 2021-2027 - lubuskie zyskuje. Buda: Warto rozmawiać na każdym etapie
Wydajność Punktów Szczepień Powszechnych
  • min. 200 dawek dziennie w miastach do 50 tys. mieszkańców
  • min. 500 dawek dziennie w miastach powyżej 50 tys. mieszkańców

W czasie konferencji dyrektor lubuskiego oddziału NFZ Piotr Bromber przypomniał, że szczepienia rozpoczęły się od zaangażowania szpitali węzłowych, których jest 16. Kolejnym etapem było powstanie punktów szczepień populacyjnych, obecnie jest ich 205. Do tego doszły zespoły wyjazdowe szczepiące osoby, które z różnych przyczyn zdrowotnych nie mogą pojawić się w punktach szczepień.

Kolejny etap narodowej strategii szczepień to właśnie powstanie punktów szczepień powszechnych. Dziś pierwszy, pilotażowy, a w dalszym czasie pojawią się kolejne. To wszystko dzięki wykorzystaniu kapitału jakim jest współpraca z samorządem gminnym i powiatowym – dodał dyrektor.

📎  Już w środę poznamy nową Miss Ziemi Lubuskiej 2021

Punkt Szczepień Powszechnych w Żarach

Prezes Szpitala na Wyspie Jolanta Dankiewicz przedstawiła gotowość do rozpoczęcia szczepień w żarskim punkcie. Punkt Szczepień Powszechnych w Żarach będzie szczepił od poniedziałku do piątku, nie mniej niż 200 osób dziennie.

Mamy przygotowany personel, jesteśmy gotowi. Obecnie jest już zarejestrowanych ok 200 osób do szczepienia w tym punkcie. Na szczepienia przeciwko COVID-19 można się rejestrować zarówno przez internetowe konto pacjenta, infolinię, czy też wysyłając SMS. Deklarujemy, że jesteśmy gotowi zaszczepiać 200 osób dziennie, ale ta liczba może wzrosnąć. Planujemy 3 stanowiska szczepienne i jesteśmy przygotowani by szczepić przez dłuższy okres czasu niż deklarowane 4 h dziennie – powiedziała prezes Dankiewicz.

Co o tym sądzisz? Dodaj komentarz