W środę, 21 lipca, przed Urzędem Marszałkowskim zaparkuje krwiobus. Będzie to pierwsza w tym roku zbiórka krwi zorganizowana z inicjatywy marszałek Elżbiety Anny Polak. Krew to jedyny „lek”, którego nie da się wyprodukować w sposób sztuczny.

Zbiórka krwi przed Urzędem Marszałkowskim. Krwiobus zaparkuje w Zielonej Górze 21 lipca
fot. Pixabay

Jedna jednostka krwi może uratować życie nawet trzem osobom! Warto o tym pamiętać przez cały rok, a szczególnie w okresie wakacji, gdy spada liczba krwiodawców. Latem krew jest w szpitalach szczególnie potrzebna. Powód? Urazy, wypadki i choroby wakacji nie mają. Stąd już tradycyjna lipcowa zbiórka krwi przed Urzędem Marszałkowskim.

Zobacz:   Kradzież portfela w punkcie krwiodawstwa. 28-latek zatrzymany dzięki szybkiej reakcji

Czerwony krwiobus stanie na parkingu przed Urzędem w godz. od 9:00 do 13:00. Pojawi się też wakacyjna strefa relaksu dla krwiodawców – z leżakami, zimną wodą do picia w miłej atmosferze ale z zachowaniem sanitarnego reżimu.

Dzień przed oddaniem krwi warto jest się dobrze nawodnić, a w dniu badania obowiązkowo należy zjeść lekkie śniadanie!
Przed pobraniem krwi każdy dawca przejdzie badania i konsultacje lekarskie. Po oddaniu krwi dawcy otrzymają od stacji krwiodawstwa paczkę energetyczną (tzw. ekwiwalent kaloryczny) – 10 czekolad, słodki napój oraz specjalny prezent od marszałkowskiej ekipy – pomidory – cenne źródło potasu i witamin.