Dom dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży w Zielonej Górze jest już otwarty. To druga tego typu placówka na terenie województwa lubuskiego. W uroczystym otwarciu uczestniczył Wojewoda Lubuski.

Dom dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży w Zielonej Górze już otwarty
Wojewoda z dyrektor Jelską przyklejają liść do drzewka dobroczyńców – fot. LUW/Portal Gov.pl

Miasto utworzyło przy Alei Wojska Polskiego Dom dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży w Zielonej Górze na 20 miejsc. W 2020 r. W budynku znajdzie się również siedziba Ośrodka Interwencji Kryzysowej dla ofiar przemocy domowej. Umożliwi on również działania podejmowane na rzecz dzieci i rodzin przez Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Łączny koszt inwestycji wyniósł 1 190 840,43 zł. Wojewoda Lubuski przekazał na ten cel 872 665,00 zł dofinansowania.

Zobacz:   Koncert Pink Floyd History w Zielonej Górze

Do tej pory Dom dla matek i kobiet w ciąży był tylko w Żarach, a jest to miejsce niezwykle potrzebne. Daje opiekę oraz specjalistyczną pomoc wszystkim matkom, które z różnych względów potrzebują wsparcia. To miejsce realizuje założenia Rządowego programu „Za życiem”. Cieszę się, że samorząd podjął tę inicjatywę wykorzystując m.in. środki rządowe – mówił wojewoda Władysław Dajczak podczas otwarcia placówki.

W roku 2020 z pomocy placówki w Żarach skorzystało łącznie 58 osób. Dom zapewnia: schronienie, całodobowy pobyt oraz specjalistyczną pomoc dla matek i ich dzieci.