60 dodatkowych miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 pojawiło się na mapie województwa lubuskiego. Nowy żłobek w Zielonej Górze, który stanowi powiększona filia żłobka miejskiego nr 1 jest już otwarty.

Nowy żłobek w Zielonej Górze już otwarty
fot. Portal Gov.pl/LUW

Dzięki dofinansowaniu w wysokości 1,8 mln zł miasto zwiększyło dotychczasową ilość miejsc opieki dla dzieci z 36 do 96. W budynku filii zielonogórskiego żłobka nr 1 dostosowano niezagospodarowane dotąd pomieszczenia. Przeprowadzono prace renowacyjne oraz wymieniono stolarki okienną i drzwiową. W utworzonych pomieszczeniach pojawiło się nowe wyposażenie i zabawki, a na podwórku zamontowano plac zabaw z bezpieczną nawierzchnią. W ramach inwestycji utworzono: sale pobytu dla dzieci, szatnie dla dzieci i personelu, pomieszczenia magazynowe, pralnio-suszarnię oraz kuchnię i zmywalnię.

Zobacz:   Utrudnienia na kolei: Odcinek Słubice-Frankfurt-Słubice będzie obsługiwać zastępcza komunikacja autobusowa

Nowy żłobek w Zielonej Górze już otwarty

– Cieszę się, że dzięki wsparciu rządowych pieniędzy będziemy mieli dodatkowe 60 miejsc opieki. To niezwykle radosna informacja, zwłaszcza dla rodziców oczekujących na miejsca dla swoich dzieci. W samej Zielonej Górze brakuje miejsc dla ponad 550 dzieci, dlatego cieszę się, że samorząd aplikuje do programu Maluch Plus. Mam nadzieję, że inne samorządy również będą z niego korzystały. W 40 gminach wciąż nie mamy żłobków ani klubów dziecięcych – powiedział w czasie otwarcia wojewoda Władysław Dajczak, podkreślając jednocześnie, iż namawia i zachęca samorządy do realizowania podobnych inwestycji.

Zobacz:   Monitoring zarejestrował wykroczenia kierowcy taksówki na aplikację. Policja zapowiada kontrole

Według danych za 2020 rok w gminach na terenie województwa lubuskiego wciąż brakuje 1 727 miejsc opieki dla dzieci w wieku do lat 3. W ramach tegorocznej edycji Programu MALUCH Plus województwo lubuskie uzyskało ponad 16,5 mln zł. Fundusze są przeznaczone na utworzenie 584 nowych miejsc oraz na wsparcie funkcjonowania 2723 miejsc już istniejących.

Łączny koszt realizacji zadania określono na kwotę 2,25 miliona złotych.