Wspólna akcja policji i KAS doprowadziła do zatrzymania dwóch mieszkańców Zielonej Góry podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. W wyniku ich działalności Skarb Państwa mógł stracić prawie 24 miliony złotych z tytułu niezapłaconej akcyzy.

Akcja policji i KAS. Są zatrzymani, straty Skarbu Państwa mogą sięgać 24 mln złotych
fot. Lubuska Policja

Do zatrzymania dwóch mężczyzn w wieku 26 i 36 lat doszło w poniedziałek, 20 września, w w wyniku realizacji działań do prowadzonego od pewnego czasu postępowania, policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze wraz z funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej.

Przeszukanie mieszkań i samochodów obu podejrzanych, doprowadziło policjantów i funkcjonariuszy KAS do kolejnych dowód w prowadzonej sprawie. Śledczy przedstawili mężczyznom zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, popełnienia przestępstw skarbowych dużej wartości i prania brudnych pieniędzy. Za te przestępstwa według kodeksu karnego i kodeksu karnego skarbowego grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności oraz wysoka grzywna. Decyzję w tej sprawie podejmie sąd.

Zobacz:   Pilotowali samochód od Cigacic do Zielonej Góry - zagrożone było życie 8-letniego dziecka

Akcja policji i KAS: Kolejni zatrzymani w sprawie sprzed 2 lat

Zatrzymania są kontynuacją sprawy z 2019 roku, która doprowadziła do zatrzymania przez policjantów i funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej w maju ubiegłego roku na terenie Raculi, na gorącym uczynku trzech mężczyzn. W chwili zatrzymania zabezpieczono blisko 1 300 kilogramów tytoniu bez polskich znaków akcyzy oraz prawie 3,5 kilograma narkotyków. Cała trójka usłyszała wówczas zarzuty paserstwa akcyzowego, a główny organizator również przechowywania narkotyków. Kierujący całym procederem trafił na 6 miesięcy do aresztu.

Dowody zabezpieczone podczas poniedziałkowej akcji potwierdzają udział podejrzanych w nielegalnym procederze. Służby nie wykluczają kolejnych zatrzymań. Czynności w tej sprawie prowadzą zarówno policjanci jak i funkcjonariusze Lubuskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gorzowie Wielkopolskim pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Zielonej Górze.

Zobacz:   Utrudnienia na kolei: Odcinek Słubice-Frankfurt-Słubice będzie obsługiwać zastępcza komunikacja autobusowa

Podejrzani zostali zwolnieni po wpłaceniu środków finansowych jako poręczenia majątkowego i zabezpieczenia na poczet grożących kar i grzywien.