Zielonogórska Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida obchodzi właśnie 70. rocznicę powstania. Biblioteka w Zielonej Górze otrzymała tort, który ufundował Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego a na urodziny przybyli goście.

Biblioteka w Zielonej Górze ma już 70 lat
Biblioteka w Zielonej Górze – fot. Wikipedia

Data nie jest przypadkowa. W 1951 roku powołano w Zielonej Górze Wojewódzką Bibliotekę Publiczną, a następnie w 1955 r. połączono ją z działającą od 1947 roku miejską książnicą. Stąd właśnie rozpoczynają się obchody jubileuszu 70-lecia zielonogórskiej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. Spotkanie jubileuszowe odbyło się w sali im. Janusza Koniusza.

Gratulacje i życzenia zielonogórskim bibliotekarzom złożył wicemarszałek lubuski Łukasz Porycki. – 70 lat działalności Norwidowskiej Książnicy, zbiegło się z rocznicą narodzin Jej patrona, który na świat przyszedł 200 lat temu. To niezwykle zobowiązujące dla Pana i współpracowników, zważywszy na brzmiące jak testament słowa Olbrzyma Poezji Polskiej: piękno na to jest, by zachwycało – do pracy / Praca, by się zmartwychwstało – mówił podczas uroczystości wicemarszałek.

Zobacz:   Potrącenia na przejściach w Zielonej Górze i Sulechowie. Policja apeluje o zwiększenie ostrożności

Jak to na urodzinach, mówiono głównie o przeszłości, chociażby poprzez wykład dr. Dawida Kotlarka „Krótka historia początków Biblioteki w Zielonej Górze„. Były wspomnienia zasłużonych bibliotekarzy i o dawnych bibliotekarzach, dokumentalne filmy i wreszcie część artystyczna. Było też coś dla ducha, tort ufundowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego. Dodatkiem do tortu – oczywiście w kształcie księgi – był czek opiewający na 5 tys. zł.

Obchody urodzin potrwają do listopada, gdy zakończy je III Ogólnopolska Naukowa Konferencja „Polska (literatura) na scenie. Książka filmowa i teatralna” z udziałem bibliologów, literaturoznawców, filmoznawców i teatrologów z Polski.

Zobacz:   Fundacja Mam Marzenie szuka wolontariuszy i zaprasza chętnych na spotkanie w Zielonej Górze

I jeszcze jedna ciekawostka z dziejów książnicy. Biblioteka otrzymała imię Cypriana Norwida w 1972 r. Na wybór tego właśnie patrona wpływ miało kupno przez nią pięciu rysunków Norwida.