Zielonogórscy policjanci przypominają, że w związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych rusza Akcja Znicz 2021 a w rejonach cmentarzy będą zmiany w organizacji ruchu drogowego. Szczególną uwagę zwracać należy na znaki drogowe, ponieważ w tych dniach w rejonie cmentarzy mogą pojawić się nowe oznaczenia, ograniczenia prędkości i inna niż zwykle organizacja ruchu. Jak dojechać na cmentarz przy Wrocławskiej?

Akcja Znicz w Zielonej Górze. Zmiany w organizacji ruchu. Jak dojechać na cmentarz przy Wrocławskiej?
Akcja Znicz w Zielonej Górze, 2019 – fot. Policja

Akcja Znicz 2021 w Zielonej Górze

Jak co roku zmiany takie będą wprowadzone w okolicy cmentarza w Zielonej Górze przy ul. Wrocławskiej. W tym roku zmiany nastąpią już w piątek, 29 października od godziny 12.00 będą obowiązywać do 3 listopada do godziny 12.00. Uwagę należy zwrócić m.in. na ograniczenia prędkości obowiązujące w rejonach cmentarzy. – Zmiany w organizacji ruchu sprawdziły się już w latach poprzednich i spowodowały, że w tym rejonie nie było żadnych niebezpiecznych zdarzeń drogowych, a ruch osób i pojazdów, mimo ich ogromnej liczby, odbywał się w miarę płynnie. – informuje zielonogórska policja.

Zobacz:   Od stycznia wrócą bezpośrednie autobusy Szprotawa-Zielona Góra

Zielona Góra: Zmiany w organizacji ruchu w okolicach cmentarza przy Wrocławskiej

W tym roku podobnie jak w ubiegłym uruchomione będą na ulicy Wrocławskiej dwa pasy dojazdowe do cmentarza już od Alei Juliusza Słowackiego (obecnie dwa pasy ruchu w tym samym kierunku mają początek na wysokości stacji paliw). Dzięki temu będzie można zwiększyć przepustowość drogi na najbardziej newralgicznym odcinku, ale ta zmiana spowoduje jednocześnie to, że niemożliwy będzie wjazd w Aleję Juliusza Słowackiego dla osób jadących od strony cmentarza.

Osoby, które zdecydują się wyjechać na cmentarz samochodem prosimy o cierpliwość i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego w związku z ograniczeniem dopuszczalnej prędkości pojazdów do 30 kilometrów na godzinę. Jak co roku na ulicy Wrocławskiej będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania, ale zostaną także wyznaczone dodatkowe miejsca parkingowe.

Jak dojechać na cmentarz przy Wrocławskiej?

Akcja Znicz 2021, Zmiany organizacji ruchu w Zielonej Górze
Mapa opracowana przez Biuro Ruchu Drogowego Departamentu Zarządzania Drogami Urzędu Miasta Zielona Góra – fot. KMP w Zielonej Górze
  • Mały parking przy starej części cmentarza będzie dostępny tylko dla osób niepełnosprawnych, osób posiadających zezwolenia na handel, zaopatrzenia oraz taksówek (do 5 miejsc). W razie braku miejsc na parkingu, kolejne pojazdy nie będą wpuszczane. UWAGA! Inwalidów czy osoby ich przewożące obowiązują nowe karty parkingowe, osoby bez ważnej karty nie będą wpuszczane na teren parkingu.
  • Na pętlę MZK będą mogły wjeżdżać wyłącznie autobusy miejskie, samochody osobowe i pojazdy Policji. Od 29.10 do 3.11 obowiązuje zakaz wjazdu samochodów ciężarowych.
  • Wjazd na parking przy nowej części cmentarza będzie odbywał się ul. Wrocławską WYŁĄCZNIE dla jadących od centrum miasta. Wjazd od strony Raculi będzie niemożliwy. Wyjazd z nowego parkingu oraz ze wszystkich innych parkingów będzie się odbywał TYLKO w prawą stronę, w kierunku Raculi. Proszę zwrócić uwagę na znak oznaczający nakaz jazdy w prawo. Dostępny będzie TYLKO jeden wjazd i wyjazd.
  • W dniach 30 października do 1 listopada na stadionie żużlowym dostępny będzie parking płatny od godziny 7.00 do ostatniego samochodu. Wjazd na stadion bramą przez tak zwany park maszyn, a wyjazd dolną bramą w kierunku Raculi – będzie obowiązywał nakaz jazdy w prawo. (opłata za parking będzie odbywała się przy wyjeździe. Płatność WYŁĄCZNIE kartą)
  • Na ul. Wrocławskiej, na odcinku drogi od Alei Juliusza Słowackiego aż do ulicy Pułkownika Witolda Pileckiego obowiązywać będzie w godzinach 8.00-21.00 ograniczenie prędkości do 30 kilometrów na godzinę, jak również zakaz zatrzymywania.
Zobacz:   Otwarty Dzień Notariatu - bezpłatne porady notariusza w Zielonej Górze

Ze względu na niewystarczającą ilość miejsc parkingowych zachęcamy do korzystania z komunikacji miejskiej. Do przewozu pasażerów na cmentarz zostaną skierowane dodatkowe autobusy. Szczegółowy rozkład jazdy można znaleźć na stronie internetowej MZK w Zielonej Górze.

Warto również zaznaczyć, że w mieście ruchem będą kierować policjanci – w takiej sytuacji, wydawane przez policję polecenia mają pierwszeństwo przez ustawionymi znakami i sygnalizacją świetlną. Nie zapominajmy również o obowiązujących obostrzeniach sanitarnych i obowiązku zasłaniania nosa i ust w wyznaczonych przestrzeniach.