W nocy z soboty na niedzielę, zielonogórscy kryminalni zatrzymali na gorącym uczynku dwóch mężczyzn podających się za artystów malarzy. Wandale pomalowali sprayem ścianę jednego z budynków przy ulicy Żołnierzy II Armii. Wobec mężczyzn sporządzony został wniosek o ukaranie do sądu.

Wandale podawali się za artystów malarzy
fot. Lubuska Policja

Do zatrzymania mężczyzn doszło na ulicy Żołnierzy II Armii w nocy z niedzieli na poniedziałek. Uwagę policjantów prowadzących działania operacyjne zwrócili podejrzanie zachowujący się mężczyźni niosący duże torby. Po wylegitymowaniu okazało się, że to 41-letni zielonogórzanin i jego 29-letni kolega, mieszkaniec województwa dolnośląskiego. Zainteresowanie policjantów wzbudziła natomiast zawartość toreb – puszki z farbą w sprayu.

Zobacz:   Zielonogórski drifter potrącił 15-latkę. Tym razem grzywna zaboli - sprawa trafi do sądu

Mężczyźni tłumaczyli policjantom, że jeden z nich jest artystą malarzem i że właśnie wracają z wernisażu w jednej z zielonogórskich galerii. Funkcjonariusze nabrali podejrzeń, że wersja podawana przez mężczyzn mija się z prawdą, wobec tego poszli w kierunku znajdującego się niedaleko budynku usługowego, gdzie na jednej ze ścian zobaczyli sporych rozmiarów szpecące ją rysunki. W powietrzu unosiła się jeszcze silna woń farby, świadcząca o tym, że graffiti zostało wykonane niedawno.

Zielona Góra: Wandale podawali się za artystów malarzy. Zatrzymani na gorącym uczynku

Wobec tak niezbitych dowodów, jeden z mężczyzn przyznał się, że to on pomalował ścianę. Prowadzone w tej sprawie postępowanie w związku z popełnionym wykroczeniem wyjaśni także rolę w tym chuligańskim czynie drugiego z mężczyzn. Sprawa jest rozwojowa i swój finał znajdzie w sądzie.

Zobacz:   Velo Sprotavia prawie gotowa

Za umieszczenie w miejscu publicznym do tego nieprzeznaczonym napisu lub rysunku bez zgody zarządzającego tym miejscem, osoba podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny. Sąd może orzec także przepadek przedmiotów przeznaczonych do popełnienia wykroczenia oraz nawiązkę w wysokości do 1500 złotych, a także zobowiązać osobę do przywrócenia pomalowanej ściany do stanu poprzedniego.