Nowe zagrożenie, jakim jest trwająca epidemia koronawirusa, wymusza wdrożenie nowych metod działania. Jednym z pomysłów, jest wykorzystanie dronów do kontroli miejsc, gdzie mogą grupować się mieszkańcy miast.

drony
Policyjny dron sprawdza miejsca gdzie grupują się ludzie – fot. Policja.pl

W ramach długoletniej, doskonałej współpracy Zielona Góra jest patrolowana przez Policję wspomaganą strażakami z OSP w Jarogniewicach przy pomocy drona. Rozległe tereny miejskie, na których wbrew obowiązującym zakazom mieszkańcy mogą gromadzić się w większych grupach patrolowane są z powietrza.

Z pomocą drona, szybko udało się sprawdzić teren między innymi Dzika Ochla, Wagmostaw, park w Zatoniu i kompleks leśny za zielonogórskim amfiteatrem. Piękna pogoda w sobotę zachęcała do spacerów i wycieczek rowerowych. Wszystkim policjanci przypominali o obowiązujących zasadach bezpieczeństwa podczas przejazdów przez miasto z głośników radiowozów. Do nadawania komunikatów o obowiązujących podczas stanu epidemii zasadach wykorzystywane są również wozy strażackie.

Zobacz:   Bezpłatne badania kontrolne w Zielonej Górze w ramach akcji "Zdrowie pod Kontrolą"
Patrolowanie Zielonej Góry z użyciem drona, marzec 2020 – materiały Lubuskiej Policji /Policja.pl

Podjęto kilka interwencji związanych z łamaniem zakazu gromadzenia się. Część z nich wynikała z zawiadomień przez samych mieszkańców. Wszyscy, którzy nie przyjmują lub lekceważą obowiązujące zasady i zakazy, muszą się liczyć z wnioskiem o ukaranie do sądu.