Przeniesienie Medyka do Sulechowa od kilku tygodni wywołuje spore emocje. 18 radnych Sejmiku Województwa Lubuskiego było za przyjęciem uchwały intencyjnej w tej sprawie. 11 było przeciw. Teraz czas na kolejne konsultacje i opinie.

Przeniesienie Medyka: Sejmik za uchwałą intencyjną
fot. Lubuskie.pl

Przeniesienie Medyka – nie likwidacja

Od tygodni Zarząd Województwa Lubuskiego prostuje nieprawdziwe informacje, jakie pojawiają się w związku z ewentualną zmianą siedziby Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego „Medyk” w Zielonej Górze. Nie inaczej było w poniedziałek, 14 lutego, czyli w dniu, w którym zaplanowano (w trybie zdalnym) sesję Sejmiku Województwa Lubuskiego.

Na zwołanej przed obradami konferencji prasowej, członkowie zarządu województwa oraz przedstawiciele sejmikowych klubów radnych koalicji rządzącej – kolejny raz i zgodnie – zapewnili, że podjęta 4 stycznia br. uchwała w sprawie zamiaru przeniesienia siedziby „Medyka” z Zielonej Góry do Sulechowa jest uchwałą intencyjną i dopiero jej podjęcie otworzy proces konsultacji i spotkań. – Jesteśmy z protestującymi. Też jesteśmy przeciwni likwidacji Medyka. Potrzebujemy dialogu, konsultacji, które otworzy dopiero uchwała intencyjna sejmiku w sprawie przenosin szkoły – dodała podczas konferencji marszałek Elżbieta Anna Polak.

Zapraszają do rozmów

Marszałek podkreślała, że choć w mediach społecznościowych wylało się sporo goryczy, nikt z kadry czy słuchaczy „Medyka” nie poprosił wcześniej o spotkanie z nią czy z Zarządem. – Tymczasem my chcemy się spotykać i rozmawiać – deklarowała E. Polak, a trzy godziny później przyjęła w swoim gabinecie, i w obecności mediów, delegację protestujących pod budynkiem urzędu marszałkowskiego.

Zobacz:   Pościg w Zielonej Górze zakończony dachowaniem. Poszukiwany 36-latek uciekał nawet po utracie opon

Marszałek przyjmując wraz z przewodniczącym Sejmiku Wacławem Maciuszonkiem, petycje od protestujących, cały czas zapraszała ich do stołu rozmów. – Dziś po sesji? Jutro w trakcie spotkania zarządu? W środę? – składała konkretne propozycje marszałek. Niestety, wręczający petycję w sprawie „Medyka” nie potrafili podać konkretnego terminu spotkania. Wobec czego marszałek wystosowała do grona pedagogicznego szkoły oficjalne zaproszenie. – Rozmową można wyjaśnić wiele spornych kwestii. Chcę, żebyśmy sobie sprostowali wszystkie nieprawdziwe informacje – mówiła już podczas sesji Elżbieta Anna Polak, przypominając, że czas na konsultacje z nauczycielami i słuchaczami otworzy się po podjęciu przez radnych uchwały intencyjnej. – Chcemy stworzyć dobre warunki do nauki. Bez konfliktów, polityki i złych doradców. Proszę o merytoryczną debatę i spotkania. Zarząd odpowie na każde pytanie.

Przeniesienie Medyka: 10 stanowisk – siedem pozytywnych, trzy negatywne

Do zarządu województwa wpłynęło 10 stanowisk w sprawie propozycji przenosin „Medyka” z Zielonej Góry do Sulechowa (stan na 14 lutego br.): siedem popiera przenosiny, trzy są negatywne. Pozytywnie zamiar przeniesienia Medyka do Sulechowa zaopiniowali: Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników Szpitala Uniwersyteckiego im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze, Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych Zakładowa Organizacja Związkowa przy Szpitalu Uniwersyteckim Sp. z o.o. w Zielonej Górze, Rada Klinicystów Szpitala Uniwersyteckiego im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze, Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Zielonej Górze, Zarząd Wojewódzkiego Forum Związków Zawodowych Województwa Lubuskiego, Zarząd Powiatu Zielonogórskiego oraz Burmistrz Sulechowa.

Zobacz:   19-latek driftował BMW w centrum miasta. Wszystko nagrał monitoring

Przeciw zamiarowi przenosin Medyka do Sulechowa są: Rada Miasta Zielona Góra (apel), Związek Nauczycielstwa Polskiego Zarząd Oddziału w Zielonej Górze, Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej

Po co Szpitalowi Uniwersyteckiemu budynek Medyka?

„Medyk” znajduje się w granicach administracyjnych Szpitala Uniwersyteckiego, w którym są teraz bardzo duże problemy z wydzieleniem szpitala tymczasowego i uruchomieniem w wybudowanym obiekcie wyczekiwanego Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. – Bez wahania oddaliśmy Centrum Zdrowia Matki i Dziecka na szpital tymczasowy by ratować Lubuszan w pandemii – przypomniała marszałek.

Z tego powodu w lecznicy nie można wykonywać zabiegów planowych, nie można przenieść pediatrii, położnictwa czy oddziałów onkologicznych, a tymczasem rak w trakcie pandemii zbiera tragiczne żniwo. Trzeba się wstrzymać z termomodernizacją.

Do tego szpital uniwersytecki cały czas się dynamicznie rozwija i realizuje bardzo dużo inwestycji. Co pokazał radnym podczas prezentacji prezes zarządu szpitala dr Marek Działoszyński. Szansą do rozwoju lecznicy jest powiększenie bazy lokalowej. – Siedziba „Medyka” jest nam potrzebna przede wszystkim do celów dydaktycznych, naukowych, medycznych i administracyjnych. Wszystkie te funkcje muszą ze sobą współpracować nierozerwalnie – wyjaśniała marszałek Polak. – Chcemy, żeby w siedzibie Medyka były wykorzystane sale wykładowe dla studentów, chcemy tam zlokalizować Collegium Medicum UZ, ale też laboratoria, sale diagnostyczne, a także kliniczny magazyn apteczny. Czas pokaże, że działamy w interesie całego województwa.

Medyk w Sulechowie może gospodarzyć w kilkunastu salach

Zarząd Województwa Lubuskiego zapewniła, że CKUiZ „Medyk” nie będzie musiał zwracać dotacji z funduszy europejskich, bo placówka nie znika, a tylko zmienia adres. Województwo Lubuskie bierze też na siebie koszty ewentualnych przenosin szkoły do Sulechowa, gdzie placówka będzie miała bardzo dobre warunki lokalowe.

Zobacz:   19-latek po narkotykach chciał uniknąć kontroli za przekroczenie prędkości. Został zatrzymany po pościgu

Gdyby doszło do przenosin do Sulechowa, Medyk funkcjonowałby na terenie tamtejszego kampusu Uniwersytetu Zielonogórskiego, a dokładnie w budynku aktualnego Instytutu Energetyki. Szkoła miałaby do dyspozycji 1,6 tys. metrów kwadratowych i kilkanaście sal przeznaczonych do zajęć.

Radni Sejmiku przyjęli uchwałę

Dyskusja podczas sesji trwała ponad dwie godziny. W debacie wzięli udział również pracownicy „Medyka”. Było także wiele pytań dotyczących byłego już dyrektora szkoły Jarosława Marcinkowskiego, który w piątek – decyzją zarządu województwa – został odwołany ze stanowiska. Ostatecznie radni Sejmiku 18 głosami „za” wobec 11 „przeciw” przyjęli uchwałę intencyjną w sprawie zamiaru przeniesienia siedziby CKZiU „Medyk” z Zielonej Góry do Sulechowa.