Absolutnie każdy ma prawo do godności i poszanowania praw – podkreśla marszałek Elżbieta Anna Polak, która objęła honorowym patronatem V Marsz Równości w Zielonej Górze.

W sobotę V Marsz Równości w Zielonej Górze
fot. Pixabay

V Marsz Równości w Zielonej Górze już w sobotę, 4 czerwca 2022 r. Wydarzeniu, które organizuje zielonogórski Instytut Równości, patronują Komisja Europejska w Polsce i Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Anna Polak.

Lubuskie – tak bogate swoją wyjątkową kolorową, kulturową różnorodnością – szanuje każdego człowieka – podkreśla marszałek Elżbieta Anna Polak. – Bo absolutnie każdy ma prawo do godności i poszanowania praw – bez względu na płeć, kolor czy wyznanie!

Zielona Góra: Tęcza przed Urzędem Marszałkowskim

Sobotni V Marsz Równości w Zielonej Górze rozpocznie się na placu przed Filharmonią Zielonogórską, ale istotnym przystankiem na jego trasie będzie skwer przed Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubuskiego przy ul. Podgórnej. To tu na wniosek Instytutu Równości – w ramach promocji europejskiej dyrektywy równego traktowania – przygotowaliśmy tęczową instalację: chodnik w kolorach tęczy wiedzie ku wejściu do Urzędu. Instalacja zostanie odsłonięta około godziny 16:30. Tym samym Zielona Góra dołączy do innych miast w świecie, gdzie tęcza mieni się kolorami w przestrzeni miejskiej.

Zobacz:   Kiedy będzie gotowa autostrada A18? GDDKiA podała termin

Jak informuje prezes Instytutu Równości Kacper Kubiak, podobne instalacje spotkamy m.in. w Amsterdamie, Nowym Jorku, San Antonio, Rejkiawiku, Sydney, San Francisco…

Przed marszem – Piknik Równości pełen obfitości

W sobotę, 4 czerwca w godz. 13-18 na placu przed Filharmonią Zielonogórską rozpocznie się Piknik Równości. Będzie można zapoznać się bliżej z działaniami patronów Marszu Równości, którymi są: Komisja Europejska, Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego oraz z działaniami takich organizacji i instytucji jak: Lubuskie Stowarzyszenie na Rzecz Kobiet BABA, Lubuski Strajk Kobiet, Food not bombs, Towarzystwo Rozwoju Rodziny, Młoda Lewica, Centrum Terapii HAAK, IFMSA-Poland oddział Zielona Góra i Województwo Lubuskie.

Zobacz:   Pijany kierowca potrącił pieszego na przejściu dla pieszych. Miał 3 promile i zakaz prowadzenia pojazdów

Nie zabraknie stoiska Instytutu Równości, gdzie będzie można zakupić tęczowe flagi i gadżety oraz flagi Ukrainy. Podczas wydarzenia będzie można skosztować tradycyjnych potraw z różnych stron Europy, a między nimi uczestnicy Marszu znajdą: Paelle i orzeźwiającą lemoniadę od Es La Passion, gruzińską baklawę oraz tradycyjne ukraińskie pierogi od zaprzyjaźnionych uchodźczyń, lody i inne pyszności. 

Otwarcie Marszu z udziałem komisarz UE ds. równości Heleny Dalli

Otwarcie Marszu i przemowy zaplanowano na godzinę 14:30. Swój udział potwierdzili m.in. komisarz UE ds. równości Helena Dalli oraz Członek Zarządu Województwa Lubuskiego Tadeusz Jędrzejczak. V Marsz Równości w Zielonej Górze ruszy ulicami miasta około godziny 15:00. After Party zaplanowano w klimatycznych wnętrzach Cafe Noir w kamienicy przy al. Niepodległości.