Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak uczestniczył w konferencji prasowej podsumowującej wsparcie udzielone dla Zielonej Góry w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych.

Podsumowanie II edycji programu Polski Ład dla Zielonej Góry
fot. LUW, gov.pl

– Mogę być dumny, że jestem przedstawicielem rządu w naszym województwie; rządu, który tak bardzo dostrzega potrzeby wszystkich miejscowości: wszystkich małych miasteczek oraz miast. To nie są czcze słowa. Pan premier mówił, że chcemy zrównoważonego rozwoju naszej ojczyny, czyli każdego – nawet najmniejszego – miasta, miasteczka i wsi. Nasi mieszkańcy mają prawo do tego, aby pieniądze, które budżet państwa przeznacza na to wsparcie, rozwiązywały nawet najmniejsze problemy tych miejscowości. Jeśli chodzi o to, co się ostatnio wydarzyło, czyli o pieniądze z Polskiego Ładu, to coś niewyobrażalnego. Wielkie pieniądze, wielkie inwestycje. Możemy tutaj pokazywać i Zieloną Górę, i Gorzów, ale też gminy powiatu zielonogórskiego np. Sulechów albo Nowogród Bobrzański. Te pieniądze widać na co dzień. O tym mówią mieszkańcy, kiedy jestem z wizytą we wspólnotach samorządowych. Te inwestycje są oczekiwane, potrzebne. Podnoszą one poziom życia naszych mieszkańców. Myślę, że polityka rządu pana Mateusza Morawieckiego będzie dalej kontynuowana przy wsparciu naszych lubuskich parlamentarzystów. Mam również nadzieję, że Zielona Góra, tak jak inne lubuskie miejscowości, będzie doskonale wykorzystywała te środki, które otrzymała – podkreślał wojewoda podczas swojego przemówienia.

Zobacz:   Policjant z Gorzowa uratował życie mężczyźnie. 42-latek trzymał list pożegnalny

W ramach drugiego naboru do Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych samorządy z województwa lubuskiego otrzymały 943 093 814,99 zł bezzwrotnego dofinansowania. Miasto Zielona Góra w tym rozdaniu zyskało aż 65 mln zł budowę Trasy Aglomeracyjnej (etap 2). Dla porównania w pierwszej edycji Polskiego Ładu powiatowi zielonogórskiemu oraz jego gminom przyznane zostały dotacje na łącznie 45 111 666,10 zł.

Budowa Trasy Aglomeracyjnej w Zielonej Górze nie jest jednak jedyną inwestycją, którą wspomagają środki państwowe. I tak na przykład z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych powiat zielonogórski oraz jego gminy otrzymały we wszystkich edycjach łącznie 18 734 518 zł. Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg na lata 2019-2021 to natomiast nieco ponad 40 mln zł, dzięki którym udało się zrealizować projekty w postaci m.in. rozbudowy drogi gminnej nr 102433F – ul. Leśna w Nowogrodzie Bobrzańskim (1 742 992 zł), rozbudowy i przebudowy dróg gminnych nr 006026F i 006027F w Świdnicy (1 011 927 zł) czy budowy dróg gminnych – ul. Makowej, ul. Widokowej, ul. Źródlanej oraz ul. Ruczajowej – wraz z budową odwodnienia i oświetlenia drogowego w Przytoku w gminie Zabór (2 477 004 zł).

Zobacz:   Nietrzeźwy kierowca zatrzymany dzięki czujności policjanta po służbie. Wcześniej spowodował kolizję

Z kolei samo miasto Zielona Góra skorzystało z Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019 i zyskało dofinansowanie na przebudowę drogi powiatowej nr 1053F (kwota 1 981 128 zł) oraz przebudowę ul. Bohaterów Westerplatte w Zielonej Górze (3 mln zł). Z Rządowego Programu na rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności Regionów poprzez Wsparcie Infrastruktury Drogowej do miasta trafiły środki w wysokości 3 mln zł. Łączna kwota środków na inwestycje pochodzących z budżetu państwa dla Miasta Zielona Góra w latach 2016-2021 sięgnęła 58 967 361 zł.

Zobacz:   30 milionów złotych dla lubuskiej oświaty. Unijna pomoc na termomodernizację placówek oświatowych

W spotkaniu w zielonogórskim ratuszu uczestniczyli również poseł Marek Ast, poseł Jerzy Materna, Prezydent Miasta Zielona Góra Janusz Kubicki oraz Przewodniczący Rady Miasta Zielona Góra Piotr Barczak.