Fałszywy policjant znowu zadzwonił, tym razem podejrzane telefony odebrały trzy mieszkanki Nowogrodu Bobrzańskiego. Kobiety rozłączyły rozmowę i zadzwoniły pod numer 112, żeby zweryfikować usłyszane historie.

Fałszywy policjant znów zadzwonił, tym razem nikt się nie nabrał
Zdjęcie ilustracyjne – fot. Policja.pl

Przestępcy wyłudzający pieniądze przez telefon podając się za policjantów znowu dali o sobie znać. O telefonie od „policjanta” poinformowały trzy kobiety z Nowogrodu Bobrzańskiego. Mężczyzna który zadzwonił na telefon stacjonarny każdej z nich, wypytywał o oszczędności i poinformował, że prowadzą działania przeciwko oszustom. Czujne kobiety na szczęście od razu odłożyły słuchawkę, a następnie zadzwoniły pod numer 112, żeby potwierdzić czy takie działania rzeczywiście są prowadzone. W rozmowie z dyżurnym dowiedziały się, że była to próba manipulacji i oszustwa metodą „na policjanta”.

Zobacz:   Myślała, że pomaga koleżance a straciła pieniądze przez oszustwo na Blik

Prosimy wszystkich, a w szczególności osoby starsze o ostrożność w kontaktach telefonicznych, zwłaszcza gdy osoba po drugiej stronie słuchawki chce od nas pieniędzy. – przypominają funkcjonariusze – Pamiętajmy, że nie należy wierzyć w historie, które ktoś opowiada nam przez telefon. Ofiarą manipulacji oszustów działających metodą „na policjanta” może paść każdy, niezależnie od wieku. Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie żądają wpłaty żadnych pieniędzy, bo nie mają ani prawa, ani możliwości ich przechowywania.

Tak działają oszuści, nie dajcie się nabrać

Mechanizm działania oszustów w większości takich prób jest bardzo podobny. Fałszywy policjant zwykle dzwoni do starszych i wypytuje o posiadane oszczędności oraz kosztowności, a następnie żądają przekazania pieniędzy „policjantowi”, który miałby je przechować aby nie zostały skradzione przez oszustów.

Zobacz:   Podszywają się pod pracowników banku, proszą o zainstalowanie aplikacji. To pułapka!

Jeżeli odebraliście podejrzany telefon z informacją od osoby podającej się za policjanta lub członka rodziny i żądającej przekazania pieniędzy, pamiętajcie aby:

  • Nigdy nie przekazywać pieniędzy osobom obcym, ani nie przelewać na inne konta
  • Nie przekazywać nikomu danych dostępowych do konta internetowego
  • Nie działać w pośpiechu i nie przekazywać nikomu pieniędzy

Jeśli ktoś podaje się za funkcjonariusza Policji należy się rozłączyć i dopiero po przerwaniu połączenia zadzwonić ponownie pod numer alarmowy 112 i poinformować o zaistniałej sytuacji. Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie żądają od nas wpłaty pieniędzy, tym bardziej przez telefon.