Inżynieria Lotnicza na Uniwersytecie Zielonogórskim to nowy kierunek kształcenia w zielonogórskiej uczelni. Ponad 300 uczniów szkół z Lubuskiego, ale też z Wielkopolski i Dolnego Śląska stawiło się w czwartek, 27 października 2022 r. w siedzibie Wydziału Mechanicznego Uniwersytetu Zielonogórskiego i wzięło udział w zajęciach i prezentacjach z okazji Dnia promocyjnego nowego kierunku.

Inżynieria Lotnicza na Uniwersytecie Zielonogórskim. Czy odlotowy kierunek przyciągnie młodych ludzi?
Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pixabay

Studia na kierunku Inżynieria Lotnicza na Uniwersytecie Zielonogórskim będą trwać 8 semestrów. Kształcenie będzie miało profil praktyczny, dlatego w trakcie zajęć studenci będą korzystać z bazy dydaktycznej uczelni (np. Laboratorium Inżynierii Badań Materiałowych) i wsparcia zewnętrznych ośrodków współpracujących z uniwersytetem (m.in. Centrum Szkolenia Mechaników Lotniczych Aeroklubu Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze Przylepie). Absolwenci otrzymają tytuł inżyniera i będą potrafili budować, naprawiać i obsługiwać statki powietrzne. Będą też wiedzieli, jak działają systemy lotnicze.

Inżynieria Lotnicza na UZ: Start kierunku planowany jest na rok akademicki 2023/2024

W spotkaniu poświęconym planowanemu kierunkowi studiów, które odbyło się w czwartek, 27 października 2022 r., wziął udział m.in. członek zarządu województwa lubuskiego Marcin Jabłoński i dyrektor Departamentu Infrastruktury i Komunikacji Urzędu Marszałkowskiego, Sławomir Kotylak. M. Jabłoński zapewnił, że samorząd wspiera różnorodne inwestycje w lotnictwo w regionie. Wspomniał o potencjale województwa lubuskiego, jakie daje port lotniczy Zielona Góra-Babimost:

Zobacz:   Stracili prawa jazdy za zbyt szybką jazdę

– Ten kierunek współgra z naszymi planami w zakresie rozwijania możliwości lotniska w Babimoście. Potrzebujemy kompetentnych fachowców, który będą potrafili pracować na najnowszym sprzęcie. Lotniska regionalne są ważnym atrybutem regionów ambitnych, z marzeniami i planami na przyszłość. Są także pewnego rodzaju przewagą konkurencyjną i atrybutem dla miast mających ambicje stołeczne. Mogą przynieść miastu wiele korzyści – mówił członek zarządu województwa.

Wysokie oceny kształcenia „furtką” do szybszego uruchomienia kierunku Inżynieria Lotnicza na UZ

Przedstawiciel zespołu ds. kierunku Inżynieria Lotnicza, dr inż. Daniel Dębowski wyjaśniał, na jakim etapie jest uczelnia, jeśli chodzi o uruchomienie studiów. – Mieliśmy składać wniosek do ministerstwa, ale po ostatniej ewaluacji dyscyplin naukowych okazuje się, że możemy trochę skrócić ten proces, ponieważ dyscyplina, jaką jest inżynieria mechaniczna (w którą wpisuje się kierunek Inżynieria Lotnicza) może ten etap pominąć i będzie się to działo u nas wewnętrznie na uczelni – wyjaśnił wykładowca.

Zobacz:   Pracownik okradł firmę. Zarobił kilkaset złotych, straty w firmie to kilkaset tysięcy

Wraz z naszymi zespołami naukowymi dołożyliśmy starań, aby uzyskać wysokie kategorie naukowe. Mogę powiedzieć, że inżynieria mechaniczna, automatyka, elektronika i elektrotechnika z punktu widzenia ewaluacji są najlepszymi dyscyplinami na uczelni. Otrzymały oceny „A”, w związku z czym mamy kredyt zaufania i możemy tworzyć kierunek bez zgody ministerstwa. To radykalnie skraca proces przygotowania: możemy przystąpić już do działań promocyjnych – dodał prof. Marcin Mrugalski, prorektor Uniwersytetu Zielonogórskiego ds. nauki i współpracy z zagranicą.

Rozmowy na temat Inżynierii Lotniczej z marszałek Elżbietą Anną Polak oraz przedstawicielami uczelni i Aeroklubu Ziemi Lubuskiej były prowadzone od 2019 roku. W 2020 r. została podpisana trójstronna umowa pomiędzy uniwersytetem, Zespołem Szkół Technicznych w Zielonej Górze i Aeroklubem Ziemi Lubuskiej.

Prorektor uniwersytetu gratuluje osiągnięć

Prorektor UZ ds. współpracy z gospodarką, prof. Maria Mrówczyńska podkreśliła, jak dużymi sukcesami już teraz może się pochwalić uczelnia: – Myślę, że warto skierować podziękowania do zarządu województwa, urzędu marszałkowskiego i miasta. Ostatnie miesiące, a nawet lata współpracy owocują: zarówno młodzieżą, która do nas przyszła, jak i tym uruchamianym kierunkiem. Spotkaliśmy się w maju 2022 r., a widać progres. Jesteśmy tak naprawdę na końcu drogi, dzięki wsparciu mamy zakupiony nowy sprzęt. Sukcesem jest też współpraca z Technikum nr 4 w Zielonej Górze, gdzie prowadzimy zajęcia na kierunku związanym z lotnictwem. To też dla nas dobry kierunek promocji – że uczniowie już na etapie kształcenia w szkole widzą, co mogą u nas uzyskać. Należy pogratulować pani dyrektor Instytutu Inżynierii Mechanicznej, prof. Justynie Patalas-Maliszewskiej i całemu zespołowi tego, co do tej pory osiągnęli – powiedziała prof. M. Mrówczyńska.

Zobacz:   Miesiąc temu odebrała prawo jazdy i już je straciła

Atrakcje dla przyszłych inżynierów lotniczych

W Dniu promującym kierunek Inżynieria Lotnicza na Uniwersytecie Zielonogórskim udział wzięło ponad 300 uczniów z różnych szkół, m.in. z Zielonej Góry, Sulechowa, Wolsztyna, Bolesławca czy Głogowa. Mieli okazję zwiedzić uczelniane laboratoria, wejść do środka szybowca czy przyjrzeć się sterowaniu dronem. Poznali też działalność kół naukowych, m.in. Akademickiego Klubu Krótkofalarskiego SP3PGX i Koła Naukowego Inżynierii Kosmicznej.

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz