W celu zapewnienia bezpieczeństwa na drogach, zielonogórscy policjanci dokładnie kontrolują pojazdy podczas swoich służb. W ramach tych kontroli zawsze sprawdzane są uprawnienia kierującego. Niestety, każdego dnia trafiają się osoby, które prowadzą samochód mimo zatrzymanego prawa jazdy lub sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Funkcjonariusze przypominają, że złamanie takiego zakazu jest przestępstwem i grozi surową karą.

Masz sądowy zakaz prowadzenia pojazdów? Zielonogórscy policjanci przypominają: złamanie zakazu jest przestępstwem
Zdjęcie ilustracyjne – fot. Policja

Kontrole pojazdów to codzienne zadania nie tylko patroli ruchu drogowego, ale wszystkich policjantów w służbie. Często zatrzymywani są kierowcy popełniający drogowe wykroczenia, ale coraz częściej również ci, którzy mają administracyjnie zatrzymane uprawnienia do kierowania lub orzeczony sądownie zakaz prowadzenia pojazdów. Tylko w pierwszych dniach tego tygodnia, zielonogórscy policjanci zatrzymali trzy osoby, które prowadziły samochód mimo takich zakazów.

Zobacz:   Castorama w Zielonej Górze ponownie otwarta po pożarze

W Brzeziu koło Sulechowa 35-latek z Nowej Soli kierował samochodem BMW mimo aktywnych dwóch sądowych zakazów wydanych w 2022 roku przez sądy w Zielonej Górze i w Nowej Soli. W Zielonej Górze dzielnicowi zatrzymali kierującego samochodem Volvo mężczyznę, który ma przez starostę gorzowskiego administracyjnie zatrzymane uprawnienia. W Leśniowie Wielkim policjanci ruchu drogowego zatrzymali 46-latka z powiatu polkowickiego, który kierował Volkswagenem pomimo decyzji o cofnięciu uprawnień do kierowania wydanej przez starostę lubińskiego. 

Mundurowi przypominają, że za złamanie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów grozi kara od 3 miesięcy do nawet 5 lat pozbawienia wolności. Notoryczne łamanie takiego zakazu może skutkować dożywotnim zakazem prowadzenia pojazdów orzeczonym przez sąd. Prowadzenie pojazdu pomimo uprawnień do kierowania zatrzymanych administracyjnie na 3 miesiące powoduje przedłużenie zakazu do 6 miesięcy. Jeśli taki kierowca zostanie ponownie zatrzymany, jego uprawnienia do kierowania zostaną cofnięte przez organ wydający prawo jazdy. A jeśli taka osoba zdecyduje się na prowadzenie pojazdu bez uprawnień, popełnia przestępstwo z artykułu 180a kodeksu karnego i grozi jej kara grzywny, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat.

Zobacz:   Kierowca Audi stracił prawo jazdy - przekroczył prędkość o 72 km/h w terenie zabudowanym

Policja apeluje do wszystkich kierowców, aby przestrzegali przepisów i nie prowadzili pojazdów, jeśli mają zatrzymane uprawnienia lub są objęci zakazem prowadzenia pojazdów. To nie tylko kwestia bezpieczeństwa na drogach.

Komentarze