Uczniowie szkół podstawowych rywalizowali o tytuł najlepszego w wojewódzkim finale konkursu pn. Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, który odbył się w Zielonej Górze. W trakcie zmagania się z konkurencjami, młodzież mogła liczyć na wsparcie doświadczonych policjantów z lubuskiej drogówki. Po trudnych zmaganiach, wyłoniono zwycięzcę, który będzie reprezentować województwo na szczeblu ogólnopolskim.

Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym - młodzież rywalizowała w finale wojewódzkim
Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym – finał wojewódzki w Zielonej Górze – fot. Lubuska Policja

W piątek, 19 maja, Wojewódzki finał Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym odbył się w Szkole Podstawowej nr 18 w Zielonej Górze. Głównym celem turnieju jest podniesienie świadomości społeczeństwa oraz działanie na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach. Organizatorzy starają się także promować przepisy i zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, podstawowe umiejętności udzielania pierwszej pomocy oraz kształtowanie partnerskich zachowań wobec innych uczestników ruchu drogowego, szczególnie wśród dzieci i młodzieży.

Zobacz:   Policja prosi o pomoc w zidentyfikowaniu sprawców - winobraniowi złodzieje zniszczyli stoisko

Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym – finał wojewódzki w Zielonej Górze

O tytuł zwycięzcy i możliwość reprezentowania województwa lubuskiego na szczeblu ogólnopolskim rywalizowało wielu uczniów szkół podstawowych, którzy musieli stawić czoła wymagającym konkurencjom. Na początku zawodnicy musieli wykazać się znajomością przepisów ruchu drogowego, rozwiązując test wiedzy. Pytania dotyczyły zasad i przepisów, znaków drogowych oraz różnych sytuacji, które mogą wystąpić na drodze. Następnie uczestnicy musieli zaprezentować umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, korzystając z przygotowanych specjalistycznych fantomów. W ostatniej konkurencji uczniowie mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w praktyce, pokonując miasteczko ruchu drogowego, gdzie panowały warunki zbliżone do rzeczywistego ruchu. Ich zadaniem było dotarcie do wyznaczonych punktów w miasteczku, przestrzegając jednocześnie obowiązujących przepisów. W tej konkurencji czas nie miał znaczenia.

Zobacz:   W lubuskim wysyp ofert pracy. Coraz więcej firm z Żar czy Kostrzyna nad Odrą poszukuje pracowników

Po przeprowadzeniu wszystkich konkurencji, komisja sędziowska, na czele której stał podinspektor Marek Waraksa, wyłoniła zwycięską drużynę, która będzie reprezentować województwo lubuskie na szczeblu ogólnopolskim. Najlepsi okazali się uczniowie Zespołu Edukacyjnego w Nowym Kramsku. Drugie miejsce zajęli uczniowie Zespołu Edukacyjnego w Podmoklach Małych, a trzecie miejsce przypadło uczniom Szkoły Podstawowej nr 18 w Zielonej Górze.