Ośrodek rehabilitacji dzikich zwierząt, który działa w Zielonogórskim Ogrodzie Botanicznym, od stycznia 2016 roku zajmuje się leczeniem rannych ptaków. Ich nowy Ptasi Azyl w Zielonej Górze, został właśnie otwarty, zapewniając ptakom komfortowe warunki rekonwalescencji, leczenie weterynaryjne oraz umożliwiając prowadzenie badań naukowych.

Ptasi Azyl w Zielonej Górze
Ptasi Azyl w Zielonej Górze – fot. Gov.pl/RDOŚ

Ptasi Azyl w Zielonej Górze leczy już pierwszych pacjentów, takich jak czapla siwa czy pisklę sroki. Ośrodek działa aktywnie przez cały rok, ale szczególnie dużo dzieje się wiosną. Niestety, niektóre młode ptaki są niepotrzebnie „porywane” przez ludzi, którzy nie rozumieją, że dzikie zwierzęta nie zawsze potrzebują pomocy. Dlatego ważne jest, aby przed podjęciem jakiejkolwiek interwencji dokładnie sprawdzić, czy jest ona rzeczywiście konieczna.

Zobacz:   W lubuskim wysyp ofert pracy. Coraz więcej firm z Żar czy Kostrzyna nad Odrą poszukuje pracowników

W województwie lubuskim brakuje ośrodków zajmujących się leczeniem ptaków, dlatego Ptasi Azyl w Zielonej Górze przyjmuje ptaki z całego regionu: Żar, Żagania, Nowej Soli czy Słubic, ale głównie z Zielonej Góry i okolicznych gmin. Nowy obiekt Azylu z pewnością przyczyni się do ochrony przyrody i pomoże ptakom w powrocie do ich naturalnego środowiska.

Nowy Ptasi Azyl w Zielonej Górze składa się z trzech połączonych ze sobą kontenerów, w których znajduje się część administracyjno-socjalna, miejsca przeznaczone dla zwierząt wymagających pomocy oraz woliera zewnętrzna dla ptaków.

Ta inwestycja nie byłaby możliwa gdyby nie współpraca Uniwersytetu Zielonogórskiego, Lasów Państwowych i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przekazano na ten cel 180 tysięcy złotych. Również Urząd Miasta Zielona Góra dofinansował inwestycję w tej samej kwocie. Jeden z trzech kontenerów został ufundowany przez Nadleśnictwo Zielona Góra. Z Ośrodkiem Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Zielonej Górze wspólpracuje również od wielu lat Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim m.in. co roku dofinansowując działalność placówki.