W poniedziałek przy ul. Dzikiej w Zielonej Górze odnaleziono niewybuchy, prawdopodobnie pochodzące z czasów II wojny światowej. Policyjni pirotechnicy ustalili, że są to bomby lotnicze z tamtego okresu. W celu zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom, ewakuacja w Zielonej Górze rozpocznie się we wtorek, 25 września, z samego rana.

Ewakuacja w Zielonej Górze - 26 września 2023
Ewakuacja w Zielonej Górze obejmie zaznaczony na mapie obszar – fot. opracowanie własne/Regioneo.pl

Po otrzymaniu informacji o znalezieniu niewybuchów, władze miasta zwołały sztab kryzysowy, w którym uczestniczyli przedstawiciele Policji oraz Państwowej Straży Pożarnej. Priorytetem było zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców tego obszaru, dlatego zarządzono ewakuację mieszkańców pobliskich budynków i instytucji.

Zielona Góra: Na ul. Dzikiej znaleziono niewybuchy. We wtorek rano rozpocznie się ewakuacja

Ewakuacja w Zielonej Górze planowana jest na 26 września i rozpocznie się o godzinie 7:30. Działania saperów, którzy zajmą się usunięciem niewybuchów, mogą potrwać co najmniej do godziny 13:00. Strefa ewakuacji obejmuje następujące ulice: Sportowa, Klementowskich, Zamenhofa 3-7, 13-19, 21-25, 40-46, 32-38, Czubińskiego, Zakręt, Dolna, Dolina Zielona (od numeru 19 do sali weselnej), Wazów, Bema, Wyspiańskiego, Szafrana (do Wazów), Dzika, i Żabia.

Zobacz:   Zielonogórski drifter potrącił 15-latkę. Tym razem grzywna zaboli - sprawa trafi do sądu

Aby przeprowadzić ewakuację mieszkańców w sposób bezpieczny, zaplanowano korzystanie z autobusów komunikacji miejskiej. Autobusy będą zatrzymywały się na przystankach na ul. Staszica przy Zespole Szkół Elektronicznych i Samochodowych, oraz na przystanku na ul. Staszica przy pływalni. Ewakuowane osoby zostaną przetransportowane do następujących lokalizacji:

  1. Aula Uniwersytetu Zielonogórskiego przy ul. Podgórnej 50,
  2. Budynek Wydziału Mechanicznego UZ, ul. Szafrana 4,
  3. Wydział Matematyki UZ, ul. Szafrana 4a.

Policja prosi aby osoby zamieszkujące obszar, który będzie ewakuowany, zamknęły dopływ prądu i wody przed opuszczeniem mieszkań, zamknęły okna, zabrały ze sobą tylko najpotrzebniejsze rzeczy, w tym dokumenty tożsamości oraz niezbędne leki. Wszystkim ewakuowanym mieszkańcom zostanie zapewnione bezpieczne schronienie.

Zobacz:   Otwarty Dzień Notariatu - bezpłatne porady notariusza w Zielonej Górze

Władze miasta apelują o zachowanie spokoju i pełną współpracę z służbami podczas procesu ewakuacji. Niezwykle ważne jest również przekazywanie informacji o ewakuacji rodzinie i sąsiadom.

Komentarze