Centrum handlowe Focus Mall i EF-Recykling, zapraszają do udziału w akcji promującej właściwą segregację oraz zbiórkę elektroodpadów „Śmiecioodpowiedzialni”. Pierwsze sto osób, które oddadzą w tych dniach do utylizacji małe urządzenie AGD lub elektroniczne, otrzyma sadzonkę wrzosu oraz ekobombę ogrodnika do stworzenia własnej łąki kwietnej.

Śmiecioodpowiedzialni - akcja promująca właściwą segregację i zbiórkę elektroodpadów w Zielonej Górze
fot. materiały prasowe

W sobotę, 4 listopada w Focus Mall w Zielonej Górze w godzinach 11:00 – 19:00 odbędzie się akcja „Śmiecioodpowiedzialni”. Poprzez angażujące działania edukacyjne oraz wystawy, uczestnicy będą mogli poznać zasady segregacji, w szczególności odpadów, które mogą wydawać się problematyczne. Wszyscy chętni będą również mogli wziąć udział w zabawach i quizach z nagrodami, ćwicząc właściwe nawyki. Akcji towarzyszy zbiórka małych elektroodpadów. Pierwsze sto osób, które zwróci w tych miejscach niewielki elektroodpad, otrzyma sadzonkę wrzosu oraz ekobombę ogrodnika do stworzenia własnej łąki kwietnej.

O segregacji odpadów mówi się od lat, ale wciąż jest to duży problem. Wątpliwości budzi nie tylko kwestia, co i gdzie powinno być wyrzucone, lecz także to, co dzieje się ze śmieciami po ich odbiorze. Brakuje odpowiednich oznaczeń i wciąż pojawia się wiele błędów w komunikacji dotyczącej właściwej segregacji. Dlatego w najbliższą sobotę w Zielonej Górze rusza cykl angażujących działań oraz pokazów edukacyjnych pod hasłem „Śmiecioodpowiedzialni”. Akcję zorganizowano we współpracy z lokalnym partnerem odpowiedzialnym za gospodarowanie odpadami – EF Recykling. W jej ramach, wszyscy klienci będą mogli dołączyć do zbiórki elektrośmieci. W zamian, pierwsze 100 z nich otrzyma miododajne rośliny.

Zobacz:   Otwarty Dzień Notariatu - bezpłatne porady notariusza w Zielonej Górze

Mobilny punkt zbiórki elektroodpadów będzie zlokalizowany w Focus Mall na poziomie 0, tuż obok sklepu TK Maxx i So Cofee. Organizatorzy ustawią tam specjalne pojemniki na zbiórkę małych i średnich elektroodpadów. Strefa edukacyjna ustawiona będzie w tym samym miejscu. Większe odpady jak: tostery, odkurzacze etc. będą zbierane na parkingu zewnętrznym przy nowych drzwiach obrotowych, w rozbudowanej części galerii. Tego dnia nie są zbierane lodówki, żarówki czy baterie!

Akcja „Śmiecioodpowiedzialni” to kolejne proekologiczne i angażujące wydarzenie w Focus Mall. Tym razem będziemy pokazywać jak prawidłowo segregować śmieci tak by nadawały się do recyklingu. Zachęcać do zmiany z pozoru drobnych, codziennych nawyków, które mają wpływ na nasze otoczenie. Powiemy też, co robić z kłopotliwymi odpadami, czyli tymi, które nie nadają się do recyklingu – mówi Anna Łukasiewicz, Marketing Manager NEPI Rockcastle.

Zobacz:   Utrudnienia na kolei: Odcinek Słubice-Frankfurt-Słubice będzie obsługiwać zastępcza komunikacja autobusowa

Segregacja – jeden z kluczowych elementów Gospodarki o Obiegu Zamkniętym (GOZ)

Gospodarka o Obiegu Zamkniętym to rozwiązania zakładające traktowanie odpadów jako surowców. Dzięki właściwej segregacji można znacząco zwiększyć stopień ich odzysku i recyklingu. Właściwa segregacja to większy procent odzysku materiału, czyli wtórnego surowca do ponownego przetworzenia. Warto pamiętać o wszystkich elementach GOZ znanych jako 5 R: Refuse (Odmawiaj), Reduce (Unikaj, Ogranicz), Reuse (Użyj ponownie), Recycle (Utylizuj, Recyklinguj) oraz Rot (Kompostuj).

Akcja obejmuje 14 galerii handlowych w całej Polsce

Tej jesieni, akcja „Śmiecioodpowiedzialni” odbędzie się w 11 miastach w całej Polsce, na terenie centrów handlowych w Olsztynie, Piotrkowie Trybunalskim, Opolu, Zielonej Górze, Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Zabrzu, Toruniu oraz Gdańsku. Wiosną tego roku pilotaż akcji odbył się w Tomaszowie Mazowieckim.

Zobacz:   W Zielonej Górze szybko zaoszczędzimy na wkład własny! 

Recykling tworzyw sztucznych w Polsce wynosi od 27 proc. do nieco ponad 30%, jednak według badań realnie nie przekracza on 10%.

Zgodnie zaś z wymogami unijnymi, do 2030 roku jako kraj powinniśmy osiągnąć 60% recyklingu. Od lipca 2017 roku w Polsce wdrażany jest Jednolity System Segregacji Odpadów (JSSO). Obliguje on gminy do poprawy w zakresie standardów dbania o selektywną zbiórkę śmieci. I choć według najświeższych badań 96% Polaków deklaruje, że sortuje odpady, to w praktyce temat segregacji budzi wciąż liczne wątpliwości, jak choćby te dotyczące prawidłowego wyboru kosza dla danego odpadu.

Komentarze