Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze zawarł umowę dotyczącą robota chirurgicznego Da Vinci. Wartość zakupu tego zaawansowanego sprzętu wynosi 14,5 miliona złotych, a 8 milionów złotych pochodzi z dofinansowania Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego. Umowę podpisał Marek Działoszyński, prezes Szpitala Uniwersyteckiego oraz Artur Ostrowski – prokurent i dyrektor zarządzający firmy Synektik SA.
Robot Da Vinci w zielonogórskim szpitalu, będzie używany do wykonywania zabiegów chirurgicznych metodą małoinwazyjną, a jego zakup obejmuje konsolę chirurgiczną, wózek z 4 ramionami robotycznymi, system wizyjny, zestawy narzędzi oraz stół operacyjny dostosowany do współpracy z robotem.
Sprzęt ten będzie funkcjonować głównie w Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, ale wykorzystany zostanie też w innych dziedzinach chirurgii, takich jak urologia, ginekologia, chirurgia kolorektalna, torakochirurgia czy chirurgia głowy i szyi.
Lekarze podkreślają korzyści płynące z wykorzystania robota Da Vinci, takie jak wizualizacja 3D, redukcja utraty krwi i szybki powrót pacjentów do zdrowia. W Polsce istnieje już około 30 systemów robotycznych, a Da Vinci jest jednym z najczęściej stosowanych.
– Zależy nam na tym, żeby rozwinęła się u nas ta technologia, dlatego, że jest najlepiej zbadana, bazuje na najlepiej przygotowanym do tych zabiegów sprzęcie – podkreśla prof. Maciej Salagierski, kierownik Katedry Urologii i Onkologii Urologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze.
Z robota Da Vinci od ponad roku korzysta też Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. Sprzęt ten jest używany w zabiegach urologicznych, ginekologicznych i chirurgicznych.