Robot da Vinci w gorzowskim szpitalu przeprowadził już ponad 300 operacji chirurgicznych. Szpital otrzymał certyfikat „Ekspert da Vinci” od dystrybutora tych robotów, firmy Synektik, oraz drugi certyfikat potwierdzający bezpieczeństwo systemu chirurgii robotycznej.

Robot chirurgiczny Da Vinci
Robot chirurgiczny Da Vinci – fot. UMWL, lubuskie.pl

Od maja 2021 r. robot da Vinci jest używany do leczenia pacjentów w Gorzowie Wlkp., głównie w oddziałach urologii, onkologii urologicznej, chirurgii ogólnej i onkologicznej oraz położniczo-ginekologicznym z pododdziałem ginekologii onkologicznej. Zakup robota był możliwy dzięki pieniądzom unijnym i wsparciu samorządu województwa i kosztował 10 mln zł.

Robot da Vinci w Gorzowie Wlkp. umożliwia wykonywanie specjalistycznych usług w zakresie diagnostyki, leczenia i opieki nad chorymi na nowotwory, głównie prostaty, jelita grubego i onkologii ginekologicznej. Jego praca opiera się na laparoskopii, ale urządzenie posiada większe możliwości operacyjne niż zwykły laparoskop.

Zobacz:   Będzie ślisko! IMGW ostrzega przed oblodzeniem

Robot składa się z 4 ramion, z których 3 są wyposażone w narzędzia chirurgiczne, a 2 odpowiadają prawej i lewej dłoni chirurga. Ruchy ramion urządzenia są zsynchronizowane z ruchami nadgarstka operatora. Zabieg z użyciem robota da Vinci pozwala na mniejszą liczbę niepożądanych zdarzeń i skrócenie czasu hospitalizacji pacjenta.