Zielonogórscy policjanci przy współpracy kolegów z KMP w Gdańsku zatrzymali mężczyznę, który w ubiegłym tygodniu groził obywatelowi Ukrainy pracującemu jako kelner w jednej z zielonogórskich restauracji. Mężczyzna usłyszał zarzut publicznego znieważania osoby z powodu jej przynależności narodowej. Prokurator po przesłuchaniu podejrzanego zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji.

przestępstwa na tle rasistowskim
fot. Policja.pl

W ubiegłym tygodniu szerokim echem odbiła się w mediach sprawa znieważenia obywatela Ukrainy pracującego jako kelner w jednej z zielonogórskich restauracji w centrum miasta. W mediach społecznościowych pojawił się również film, na którym widać pistolet, a w tle słychać głos mężczyzny, który grozi zarówno kelnerowi jak i całej obsłudze restauracji. Zielonogórscy policjanci natychmiast po otrzymaniu informacji o incydencie przystąpili do działania i ustalili w piątek rano, że mężczyzna przebywa w Gdańsku. Na jego koncie w mediach społecznościowych pojawił się kolejny film z pistoletem nakręcony w jednej z gdańskich kawiarni. Tam mężczyzna został zatrzymany. Spędził noc w policyjnym areszcie i w sobotę policyjny konwój przewiózł go do KMP w Zielonej Górze.

↓ Kontynuuj czytanie po reklamie ↓
📎  Najpiękniejsze Lubuszanki wybrane! Wyniki Miss Ziemi Lubuskiej 2021

Zatrzymanym okazał się 53-letni mieszkaniec Warszawy, aktualnie przebywający w Zielonej Górze. W sobotę po południu mężczyzna usłyszał zarzut popełnienia przestępstwa z art. 257 kk – publicznego znieważania osoby z powodu jej przynależności narodowej. Podejrzany nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień. Broń, która widoczna była na filmach to replika prawdziwego pistoletu strzelająca plastikowymi kulkami – tak realistycznie wyglądającą broń można kupić bez problemu w sklepach z militariami. Pistolet mężczyzny został zabezpieczony jako dowód w sprawie. Wobec 53-latka prokurator Prokuratury Rejonowej w Zielonej Górze zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji oraz środek w postaci zakazu zbliżania się do pokrzywdzonego obywatela Ukrainy, którego znieważył i zakaz kontaktowania się z pokrzywdzonym poprzez media społecznościowe.

📎  Obiecywał jej wspólne życie i zwrot pieniędzy. Straciła prawie 100 tys. złotych

Nie ma zgody na przestępstwa na tle rasistowskim i ksenofobicznym – takie sprawy traktowane są bardzo poważnie – zapewniają zielonogórscy policjanci. Za przestępstwo z art. 257 kk podejrzanemu grozi kara pozbawienia wolności do lat trzech.