Sześć karetek pojawiło się w środę, 17 czerwca, pod Urzędem Marszałkowskim w Zielonej Górze. Wszystkie przyjechały po środki ochrony osobistej z zamówienia z Chin oraz od polskich producentów.

sześć karetek pod urzędem marszałkowskim
fot. archiwum Żary24 online

17 czerwca br. rozdaliśmy kolejną partię z magazynu w Sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego. Zostały przekazane szpitalom w stanie gotowości i dwóm stacjom pogotowia. To sprzęt, dzięki któremu Lubuszanie i kadra medyczna mogą czuć się bezpiecznie – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

Przekazano między innymi 34540 kombinezonów ochronnych, 41500 maseczek KN9520 000 maseczek N95, 100 000 maseczek chirurgicznych oraz środki do dezynfekcji, rękawiczki i gogle.

Zobacz:   Bezpłatne badania kolonoskopowe dla mieszkańców pięciu powiatów. Kryteria kwalifikacji

Produkty pochodziły z drugiej partii zamówienia sprzętu medycznego z Chin do województwa lubuskiego z 17.04.2020r., kiedy kolejne 10 ton towaru zostało przetransportowane z Szanghaju do Babimostu, oraz z zamówień od polskich, lokalnych producentów. Magazyn Cargo w Babimoście, gdzie magazynowane były środki z pierwszej partii transportu z Chin został już opróżniony, a w Sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego wciąż znajduje się samorządowa rezerwa materiałów.

Przypomnijmy, że w marcu samorząd województwa złożył w Chinach zamówienie za 5,5 mln zł na środki ochrony osobistej dla lubuskich szpitali. Na zamówienie składa się: 20 tys. zestawów ochrony biologicznej w tym kombinezony, maski, gogle, rękawice ochronne, pokrowce na buty, włókninowe ubrania jednorazowego użytku, worki na odpady, 27,5 tys. masek z filtrem, 25 tys. masek flizelinowych, 13,7 tys. gogli nieparujących, 3,4 tys. przyłbic, 1,3 mln rękawic.

Zobacz:   Dane o bezrobociu w województwie lubuskim w 2022 roku: liczba bezrobotnych spadła

Gdy tylko Unia Europejska dała zielone światło, zarząd województwa natychmiast przekierował 50 mln zł z funduszy europejskich na bezpośrednią walkę z pandemią. Najważniejsze było wtedy zapewnienie bezpieczeństwa w szpitalach – pacjentów i służb medycznych. Dramatycznie brakowało środków ochrony osobistej i sprzętu ratującego życie. To dzięki dobrej współpracy moich urzędników i pracowników szpitali postawionych w stan gotowości, Lubuskie jest dzisiaj najbezpieczniejszym regionem w Polsce, a może nawet w Europie  mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

Przekazane w środę, środki ochrony osobistej trafiły do Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego W Gorzowie Wielkopolskim, Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sulechowie, Szpitala na Wyspie w Żarach, Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Zielonej Górze oraz Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Gorzowie Wielkopolskim.