O dwa nowe ambulanse wzbogaciło się pogotowie w Zielonej Górze. Karetki zakupione zostały w ramach unijnego programu „Lubuskie kontra wirus”. Ciągu dwóch tygodni do Zielonej Góry dotrze także trzecia karetka, zakupiona ze środków samorządu.

pogotowie w zielonej górze
fot. Pixabay

Po tym jak dzień wcześniej 3 nowe ambulanse dotarły do stacji pogotowia w Gorzowie Wlkp., nowe pojazdy pojazdy odebrało również pogotowie w Zielonej Górze. Zakup był możliwy dzięki zgodzie Komisji Europejskiej na przekierowanie środków na walkę z pandemią.

Gdy tylko dostaliśmy zielone światło od Komisji Europejskiej na walkę z COVID-19, mogliśmy szybko przekierować 50 mln zł na ten cel. W ramach tej kwoty zakupiliśmy m.in. sprzęt ochrony indywidualnej, urządzenia specjalistyczne oraz ambulanse – wyjaśnia marszałek Elżbieta Anna Polak i dodaje, że zarząd działał bez zbędnej zwłoki aby jak najszybciej zabezpieczyć mieszkańców regionu. – Trochę musieliśmy poczekać, ponieważ ambulanse i ich wyposażenie nie stoją na półce. Ale już są – mówi marszałek.

Zobacz:   Kryzys demograficzny jako wyzwanie dla polityki spójności. Analiza na Dzień Babci i Dziadka

Chciałbym podziękować pani marszałek za sprzęt ochrony indywidualnej, który otrzymaliśmy. To uratowało nasze zespoły i mieszkańców przed totalnym paraliżem ratownictwa medycznego. Dodatkowo decyzja o rozlokowaniu zespołów spowodowało, że dobre poradziliśmy sobie w okresie pandemii – wyjaśnia dyrektor stacji Marcin Mańkowski.

Od dziś jego jednostka jest bogatsza o dwa nowe, w pełni wyposażone Mercedesy, o łącznej wartości 1,5 mln zł. Uzupełnią one dotychczasowy tabor. –  Największa zmiana w tych ambulansach to nosze, których koszt wynosi 150 -160 tys. zł. To jest ogromny ukłon w stronę personelu. Jedną ręką jesteśmy w stanie podnieść pacjentów powyżej 200 kg. Pozostały sprzęt jest taki sam jak w karetkach, które otrzymaliśmy wcześniej. Ludzie, który pracując zmieniają ambulanse są w stanie w ciągu chwili przejąć zespół i nie muszą zapoznawać się z wyposażeniem – wyjaśnia dyrektor Mańkowski.

Zobacz:   Koncert ABBA Symfonicznie w Gorzowie Wlkp.

Nowe karetki będą jeździć jako ambulanse specjalistyczne. Aktualnie zielonogórskie pogotowie ma do dyspozycji 2 karetki w ramach specjalistycznego zespołu ratownictwa medycznego (S1, S2), 4 karetki w ramach podstawowego zespołu ratownictwa medycznego (P1, P2, P3, P4), 2 karetki w ramach transportu sanitarnego oraz 3 karetki w rezerwie.