Zielonogórscy policjanci zatrzymali 3 mężczyzn, którzy okradli klientów jednego z hosteli, a następnie spalili ich samochód. Dwaj z zatrzymanych, decyzją Sądu Rejonowego w Zielonej Górze zostali tymczasowo aresztowani na miesiąc. Trzeci z zatrzymanych osób jest nieletnia – decyzję w jego sprawie podejmie sąd rodzinny. W identyfikacji sprawców pomógł monitoring miejski.

samochód
fot. Policja

W dniu 25 lipca 2020 roku do Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze zgłosił się mężczyzna, który zawiadomił o kradzieży z włamaniem do pokoju w hostelu, w centrum  Zielonej Góry. Z relacji zgłaszającego wynikało, że z pokoju skradziono pieniądze w kwocie 4.000 zł., głośnik bezprzewodowy, a także perfumy męskie o łącznej wartości 2.000 zł. na szkodę jego i przebywających z nim znajomych. Ponadto sprawca lub sprawcy ukradli kluczyki do zaparkowanego przed budynkiem samochodu Dacia Duster, który to pojazd także został skradziony. Wartość samochodu zgłaszający wycenił na 30 tys. zł. (Kilka godzin po zgłoszeniu kradzieży samochodu, policjanci znaleźli spalony pojazd przy kompleksie leśnym na ul. Liliowej w Zielonej Górze).

Zobacz:   Policja prosi o pomoc w zidentyfikowaniu sprawców - winobraniowi złodzieje zniszczyli stoisko

W wyniku prowadzonych działań operacyjnych policjanci ustalili, że sprawcami kradzieży są dwaj mężczyźni wieku 22 i 33 lata. Jak ustalili kryminalni, młodszy z mężczyzn kilka lat wcześniej nocował w tym hostelu i w trakcie pobytu dorobił sobie klucz. Ponadto policjanci ustalili, że trzecią osobą, która wraz z mężczyznami brała udział w przestępstwie jest 15-latek.

Zarówno 22-latek jak i 33-latek są znani policji i byli już wcześniej notowani za podobne przestępstwa. Śledczy przedstawili zatrzymanym zarzuty kradzieży z włamaniem, a 22-latkowi dodatkowo także kradzieży pojazdu i porzucenia w stanie uszkodzonym – spalenia. Za te przestępstwa kodeks karny przewiduje karę nawet do 10 lat pozbawienia wolności. W związku z tym, że sprawcy działali w warunkach recydywy, górna granica kary może zostać zwiększona o połowę. Na wniosek prokuratora Prokuratury Rejonowej w Zielonej Górze sąd podjął decyzję o tymczasowym aresztowaniu obydwu mężczyzn na miesiąc.

Zobacz:   Utrudnienia na kolei: Odcinek Słubice-Frankfurt-Słubice będzie obsługiwać zastępcza komunikacja autobusowa

W sprawie 15-latka decyzję podejmie Sąd Rejonowy w Zielonej Górze, Wydział Rodzinny i Nieletnich.