Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze otrzyma 1,5 mln złotych dofinansowania na utworzenie pretriażu dla Klinicznego Oddziału Chorób Zakaźnych. Decyzja taka została podjęta 13 sierpnia przez zarząd województwa. Projekt został skierowany pod obrady Sejmiku.

kapsuły sferyczne
fot. Pexels

Z wnioskiem o dofinansowanie zwrócił się prezes Szpitala dr Marek Działoszyński. Podkreślał, że z uwagi na zbliżający się okres jesienno-zimowy oraz tendencję wzrostową sytuacji epidemiologicznej, niezbędnym jest przygotowanie profesjonalnych pomieszczeń dostosowanych do wymogów szpitalnych. Miałyby one pełnić (bez względu na warunki atmosferyczne) funkcję wstępnej segregacji pacjentów przed wejściem do Klinicznego Oddziału Chorób Zakaźnych oraz pomieszczeń, w których będzie pobierany od pacjentów materiał do badań pod kątem zakażenia koronawirusem COVID-19 w warunkach ambulatoryjnych.

Zobacz:   Rozbita grupa przestępcza wprowadziła na rynek ponad 40 kg narkotyków. Zatrzymano 11 osób

To niezwykle ważne dla zabezpieczenia pracowników szpitala i pacjentów w nim przebywających przed zakażeniem z zewnątrz – wyjaśnia marszałek Elżbieta Anna Polak. Szpital nie dysponuje pomieszczeniami, w których można by było zorganizować pretriaż zapewniający zarówno odpowiednie warunki bytowe jak i spełniający wymagania sanitarno-epidemiologiczne. Alternatywą jest skorzystanie z dostępnej na rynku technologii opartej na konstrukcjach składających się z kapsuł sferycznych, wyposażonych w infrastrukturę i niezbędny sprzęt medyczny.

Czym są kapsuły sferyczne

Rozwiązanie to umożliwiłoby w bardzo krótkim czasie utworzyć na terenie Szpitala ambulatorium funkcjonalnie połączone z Klinicznym Oddziałem Chorób Zakaźnych. W takim pomieszczeniu można przeprowadzić wywiad z pacjentami, którzy dotarli do szpitala o własnych siłach, zmierzyć im temperaturę i dokonać segregacji czyli tzw. triażu. Kapsuła sferyczna w zielonogórskim szpitalu miałaby również zawierać pomieszczenie diagnozowania pacjentów oraz śluzę medyczną, która umożliwia skuteczne odseparowanie obszaru czystego i brudnego, skażonego wirusem.

Zobacz:   Odkryj Lubuskie pociągami. POLREGIO przygotowało 6 wyjątkowych wycieczek - pierwsza już w sobotę do Parku Mużakowskiego

Zobacz również: Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Szpital dziecięcy nie potrzebuje szumu medialnego

Hybrydowe budynki sferyczne to przenośna konstrukcja o wysokiej odporności na czynniki atmosferyczne oraz łatwości rozbudowy. Ostatecznie o przekazaniu dotacji na ten cel zdecydują Radni Województwa Lubuskiego.