Zielonogórscy policjanci podczas minionego weekendu zatrzymali 7 nietrzeźwych kierujących. Rekordzista, który próbował uciekać, miał ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie, a dodatkowo okazał się osobą poszukiwaną do odbycia kary pozbawienia wolności. Kolejny zatrzymany nietrzeźwy miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

weekend
fot. Policja.pl

Zielonogórscy policjanci od wielu już lat prowadzą działania w walce z kierującymi, którzy siadają za kierownicę po alkoholu lub narkotykach. Działania i kontrole stanu trzeźwości spotykają się z ogromną aprobatą społeczną i dają także wymierne efekty – coraz mniej kierujących decyduje się na jazdę po alkoholu. Niestety policjanci podczas patrolowania miasta czy powiatu ciągle zatrzymują osoby kierujące po alkoholu lub narkotykach. Tylko podczas minionego weekendu mundurowi zatrzymali aż 7 nietrzeźwych kierujących.

W piątkowe popołudnie dzielnicowy KPII chciał zatrzymać do kontroli drogowej kierującego pojazdem Nissan Almera, Gdy włączył sygnały świetlne i dźwiękowe, kierujący nissanem nie tylko nie zatrzymał się, ale zaczął uciekać. Po chwili porzucił pojazd i próbował uciekać pieszo. Po krótkim pościgu został zatrzymany przez dzielnicowego. Okazało się, ze uciekającym jest 26-letni mieszkaniec Nietkowa. Badanie stanu trzeźwości wykazało, że 26-latek ma ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie, ponadto okazało się, ze jest osobą poszukiwaną przez Sąd Rejonowy w Zielonej Górze do odbycia kary pozbawienia wolności.

Zobacz:   Nocny Pościg w Gorzowie: Nietrzeźwy kierowca Zatrzymany po brawurowej ucieczce. Był poszukiwany

Tego samego dnia, w Jarogniewicach, policjanci Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji pełniący służbę na rzecz komendy miejskiej zatrzymali kierującego fordem 31-latka, który także był nietrzeźwy. Mężczyzna prowadził pojazd mając 1,5 promila alkoholu w organizmie.

W nocy z soboty na niedzielę, funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komisariatu Policji w Sulechowie zatrzymali 21-letniego mieszkańca Sulechowa, który jechał jako kierujący samochodem marki VW Passat znajdując się w stanie nietrzeźwości – miał prawie 1,5 promila. Po sprawdzeniu okazało się, że  mężczyzna kierował pojazdem pomimo orzeczonego zakazu prowadzania wszelkich pojazdów mechanicznych, wydanego przez Sąd Rejonowy w Świebodzinie. Ponadto 21-latek uszkodził karoserię sześciu pojazdów kopiąc oraz zarysowując je ostrym przedmiotem. Wstępna wartość uszkodzeń to co najmniej kilka tys. zł. od mężczyzny pobrano także krew do badań, ponieważ w rozmowie z policjantami przyznał, że zażywał wcześniej narkotyki.

Zobacz:   Pościg w Żaganiu. Policja schwytała poszukiwanego mężczyznę, który w maju zbiegł z Zakładu Karnego

Do kolejnego incydentu z udziałem nietrzeźwego kierującego doszło w niedzielę w Nowogrodzie Bobrzański. Policjanci zostali wezwani przez świadków do nietrzeźwego motocyklisty, który miał leżeć na ulicy. W trakcie czynności podjętych przez policjantów ruchu drogowego, 66-letni motorowerzysta znieważył mundurowych, a ponadto kierował wobec nich groźby karalne. Mężczyzna został zatrzymany, a w związku z tym, że nie poddał się badaniu na obecność alkoholu w organizmie został zabrany do szpitala, gdzie pobrano od niego krew do badań. Motorower zabezpieczyła pomoc drogowa.

Ponadto policjanci zatrzymali jeszcze kierującego skodą mieszkańca Lublina, który miał prawie 1,5 promila, kierującego oplem obywatela Ukrainy, który miał prawie 2,5 promila, który według relacji świadków pił wcześniej alkohol przed sklepem w Świdnicy, a także 55-letniego mężczyznę, który miał 1,5 promila, a ponadto dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych

Zobacz:   Pijany kierowca potrącił pieszego na przejściu dla pieszych. Miał 3 promile i zakaz prowadzenia pojazdów

Policja przestrzega przed wsiadaniem za kierownicę po alkoholu i przypomina o odpowiedzialności karnej. Za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, natomiast obligatoryjnie zasądzona zostaje grzywna w wysokości minimum 5.000 złotych oraz zakaz prowadzenia pojazdów minimum na 3 lata. Alkohol może być niebezpieczny dla kierującego, nawet 24 godziny od jego spożycia.