Pierwszy weekend Winobranie 2020 za nami. Codziennie porządku podczas winobraniowych imprez pilnowało kilkudziesięciu policjantów. Do zabezpieczenia winobrania kierowane są patrole przeznaczone tylko do tego zadania, a w KMP w Zielonej Górze działa Sztab Winobraniowy.

winobranie 2020
fot. Policja

Za nami pierwszy winobraniowy weekend, podczas którego zielonogórscy policjanci jak co roku dbali o bezpieczeństwo mieszkańców miasta i gości. – Było spokojnie, nie odnotowaliśmy żadnych zdarzeń kryminalnych związanych z Winobraniem jak również poważnych zakłóceń porządku. Policjantów w winobraniowych służbach wspierają w tym roku funkcjonariusze Straży Miejskiej, strażacy z KMSP Zielona Góra oraz żołnierze z 4 Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego z Czerwieńska. – mówią policjanci z KMP w Zielonej Górze.

Zobacz:   Dane o bezrobociu w województwie lubuskim w 2022 roku: liczba bezrobotnych spadła

Główny sztab winobraniowy w KMP w Zielonej Górze działa już od soboty, 5 września, od godzin porannych i działa niezależnie od dyżurnego jednostki. Część policyjnych patroli jest odpowiedzialna za bezpieczeństwo uczestników oraz zabezpieczenie imprez związanych z Winobraniem, natomiast dyżurny jednostki kieruje patrole do bieżącej obsługi zdarzeń na terenie miasta i powiatu.

Dotychczas policjanci nie otrzymali zawiadomień związanych z kradzieżami kieszonkowymi w rejonie imprez winobraniowych, jednakże nie zapominajmy, że czasem „okazja czyni złodzieja” i nie pozostawiajmy portfeli czy telefonów na straganach czy sklepowych ladach. Pamiętajmy także o ostrożności w restauracjach, pubach czy ogródkach, gdzie również mogą pojawić się kieszonkowcy czy osoby, które zwyczajnie będą chciały wykorzystać sprzyjająca sytuację. Bądźmy ostrożni we wszystkich tych miejscach gdzie panuje duży ruch i tłok, wszędzie tam, gdzie rozbawieni ludzie zapominają o ostrożności. Pamiętajmy, że w tłumie łatwiej jest się złodziejom ukryć i niepostrzeżenie działać.

Zobacz:   18-latek z Sulechowa przeleciał przez rondo na wprost. Niedawno odebrał Prawo Jazdy [nagranie]

Policjanci przypominają wszystkim świętującym Dni Zielonej Góry, że nie zmieniły się przepisy Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, z których wynika, że alkohol możemy spożywać wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych.

Winobranie 2020 – podsumowanie pierwszego weekendu

  • ujawniono wykroczeń – 48
  • sporządzono wniosków o ukaranie do sądu – 8
  • nałożono mandatów karnych – 14
  • przeprowadzono  interwencji – 80
  • wylegitymowano – 101 osób
  • osoby poszukiwane – 2
  • nietrzeźwi odwiezieni do izby wytrzeźwień lub miejsca zamieszkania – 9 osób
  • kontrole pojazdów – 12