Zielonogórscy policjanci przypominają, że w związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych rusza Akcja Znicz 2020 a w rejonach cmentarzy będą zmiany w organizacji ruchu drogowego. Szczególną uwagę na znaki drogowe, ponieważ w tych dniach w rejonie cmentarzy mogą pojawić się nowe oznaczenia, ograniczenia prędkości i inna niż zwykle organizacja ruchu. Jak dojechać na cmentarz przy Wrocławskiej?

Akcja Znicz w Zielonej Górze
Akcja Znicz w Zielonej Górze, 2019 – fot. Policja

Akcja Znicz 2020 w Zielonej Górze

Jak co roku zmiany takie będą wprowadzone w okolicy cmentarza w Zielonej Górze przy ul. Wrocławskiej. W tym roku zmiany nastąpią już w poniedziałek 26 października od godz. 12.00 będą obowiązywać do 8 listopada do godz. 12.00. Uwagę należy zwrócić m.in. na ograniczenia prędkości obowiązujące w rejonach cmentarzy. – Zmiany w organizacji ruchu sprawdziły się już w latach poprzednich i spowodowały, że w tym rejonie nie było żadnych niebezpiecznych zdarzeń drogowych, a ruch osób i pojazdów, mimo ich ogromnej liczby, odbywał się w miarę płynnie. – informuje zielonogórska policja.

↓ Kontynuuj czytanie po reklamie ↓
📎  Najpiękniejsze Lubuszanki wybrane! Wyniki Miss Ziemi Lubuskiej 2021

Zmiany w organizacji ruchu w okolicach cmentarza przy Wrocławskiej

W tym roku podobnie jak w ubiegłym uruchomione będą na ul. Wrocławskiej dwa pasy dojazdowe do cmentarza już od Alei Juliusza Słowackiego (obecnie dwa pasy ruchu w tym samym kierunku mają początek na wysokości stacji paliw). Dzięki temu będzie można zwiększyć przepustowość drogi na najbardziej newralgicznym odcinku, ale ta zmiana spowoduje jednocześnie to, że niemożliwy będzie wjazd w Aleję Juliusza Słowackiego dla osób jadących od strony cmentarza.

Osoby, które zdecydują się wyjechać na cmentarz samochodem muszą spodziewać się ograniczeń dopuszczalnej prędkości pojazdów do 30 km/h – na ul. Wrocławskiej, na odcinku drogi od Alei Juliusza Słowackiego aż do ul. Pułkownika Witolda Pileckiego ograniczenie obowiązywać będzie w godz. 8.00-21.00. Jak co roku na ul. Wrocławskiej będzie obowiązywał także zakaz zatrzymywania, ale zostaną także wyznaczone dodatkowe miejsca parkingowe. Pozostałe zmiany w organizacji ruchu w rejonie zielonogórskiego cmentarza to:

  • Mały parking przy starej części cmentarza będzie dostępny tylko dla osób niepełnosprawnych, osób posiadających zezwolenia na handel, zaopatrzenia oraz taksówek (do 5 miejsc). W razie braku miejsc na parkingu, kolejne pojazdy nie będą wpuszczane. UWAGA! Inwalidów czy osoby ich przewożące obowiązują nowe karty parkingowe, osoby bez ważnej karty nie będą wpuszczane na teren parkingu.
  • Na pętlę MZK będą mogły wjeżdżać wyłącznie autobusy miejskie, samochody osobowe i pojazdy Policji. Od 26.10 do 8.11 obowiązuje zakaz wjazdu samochodów ciężarowych.
  • Wjazd na parking przy nowej części cmentarza będzie odbywał się ul. Wrocławską WYŁĄCZNIE dla jadących od centrum miasta. Wjazd od strony Raculi będzie niemożliwy. Wyjazd z nowego parkingu oraz ze wszystkich innych parkingów będzie się odbywał TYLKO w prawą stronę, w kierunku Raculi. Proszę zwrócić uwagę na znak oznaczający nakaz jazdy w prawo. Dostępny będzie TYLKO jeden wjazd i wyjazd! 
  • W dniach 31 października do 1 listopada na stadionie żużlowym dostępny będzie parking płatny od godz. 7.00 do ostatniego samochodu. Wjazd na stadion bramą przez tzw. park maszyn, a wyjazd dolną bramą w kierunku Raculi – będzie obowiązywał nakaz jazdy w prawo. (opłata za parking będzie odbywała się przy wyjeździe. Płatność WYŁĄCZNIE kartą!)
📎  W Zielonej Górze powstanie biuro Civil Affairs

Ze względu na niewystarczającą ilość miejsc parkingowych warto rozważyć skorzystanie z komunikacji miejskiej. Do przewozu pasażerów na cmentarz zostaną skierowane dodatkowe autobusy, których szczegółowy rozkład można znaleźć na stronie internetowej MZK w Zielonej Górze.

Warto również zaznaczyć, że w wielu miastach ruchem będą kierować policjanci – w takiej sytuacji, wydawane przez policję polecenia mają pierwszeństwo przez ustawionymi znakami i sygnalizacją świetlną. Nie zapominajmy również o obowiązujących obostrzeniach sanitarnych i obowiązku zasłaniania nosa i ust.