W poniedziałek wieczorem odbyła się nadzwyczajna rozmowa prezydentów miast i samorządowców z całego kraju w sprawie bieżącej sytuacji, której efektem jest pismo podpisane przez kilkadziesiąt samorządów. – Mamy dość dzielenia ludzi, niszczenia wspólnot, zarówno tych lokalnych, które codziennie budujemy z mieszkańcami, jak i naszej wspólnoty narodowej. Mamy dość państwa, które zamiast chronić i pomagać, zmusza do wyjścia na ulice miliony osób w szczycie pandemii – napisał na Facebooku Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

wyjścia na ulice
fot. Samorządy dla Polski, Facebook

W podpisanym 26 października w Sopocie oświadczeniu czytamy, że politycy zamiast chronić i pomagać, podejmują decyzje, które w szczycie pandemii zmuszają miliony polaków do wyjścia na ulice aby bronić swoich podstawowych praw, które zastępowane są fundamentalizmem i „jedyną słuszną ideologią PiS”.

Mamy dość dzielenia ludzi, niszczenia wspólnot, zarówno tych lokalnych, które codziennie budujemy z mieszkańcami, jak i naszej wspólnoty narodowej. Mamy dość państwa, które zamiast chronić i pomagać, zmusza do wyjścia na ulice miliony osób w szczycie pandemii! Polki i Polacy ryzykują własnym bezpieczeństwem, aby bronić swoich podstawowych praw. Praw, które są nam systematycznie odbierane. W ich miejsce wprowadzany jest fundamentalizm i „jedyna słuszna ideologia PiS”.

Zobacz:   Nabrał się na internetową ściemę - fałszywe inwestycje przyniosły 250 tys. zł straty

Nie i już! Mamy dość

W piśmie zwrócono również uwagę na to, że czwartkowe orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. zgodności aborcji z konstytucją w praktyce kończy trwający przez niemal trzy dekady kompromis aborcyjny w Polsce.

„Po 27 latach przestało w Polsce obowiązywać prawo aborcyjne. Nie ma naszej zgody na skazywanie kobiet na tortury. Nie ma zgody na koszmar matek, które będą zmuszane rodzić istoty niezdolne do samodzielnego życia i patrzeć na ich powolne umieranie. Albo natychmiastowe. Albo na cierpienie. „

Dziś wszyscy jesteśmy kobietami

„Kobiety, jesteśmy z Wami! Polskie kobiety chcą i mają prawo żyć godnie i decydować o sobie. Kobiety potrafią budować, potrafią działać ponad podziałami, ale potrafią także niezłomnie walczyć o swoje prawa. Dziś wszyscy jesteś kobietami!”

Sygnatariusze oświadczenia zaapelowali również do koleżanek i kolegów wójtów, burmistrzów, starostów, prezydentów, marszałków i radnych o podpisanie powyższego apelu oraz umieszczenie go w lokalnych mediach społecznościowych.

Zobacz:   Port Lotniczy Zielona Góra-Babimost zostanie podzielony na dwie części - jedną przejmie wojsko

W poniedziałek pod pismem podpisało się kilkudziesięciu samorządowców z całej Polski m.in. Konrad Antkowiak, burmistrz Wschowy; Marek Cebula, burmistrz Krosna Odrzańskiego; Paweł Jagasek, burmistrz Kożuchowa; Anna Michalczuk, wicestarosta powiatu żagańskiego; Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa lubuskiego oraz Anna Synowiec, radna sejmiku woj. lubuskiego.

Marszałek województwa lubuskiego wspiera protesty kobiet

W środę, 28 października, manifestacje w Lubuskiem zapowiedzieli mieszkańcy Gubina, Krosna Odrzańskiego i Żagania. Marszałek Elżbieta Anna Polak wspiera Strajk Kobiet i na znak protestu zapowiedziała, że nie pojawi się w pracy.