Policjanci ze specjalnej grupy SPEED w ciągu dwóch dni w okresie świąteczno-noworocznym zatrzymali aż ośmiu kierujących, którzy w terenie zabudowanym jechali z prędkością ponad 100 km/h. Wszyscy stracili prawa jazdy na 3 miesiące.

Pędzili ponad 100 km/h w terenie zabudowanym. Grupa SPEED wyeliminowała 8 piratów
fot. Policja

Trzech kierowców zatrzymano we wtorek, 29 grudnia, w Bojadłach, a jeden w Trzebiechowie. Pierwszy z nich, jadący Peugeotem, został zatrzymany przed godziną 9. 28-letni kierujący jechał z prędkością 103 km/h w miejscu gdzie dozwolona prędkość wynosiła 50. Kilkanaście minut później, zatrzymany został kolejny kierowca, tym razem jadący Audi z podobną prędkością – 104 km/h. Po kolejnych kilkunastu minutach, niemalże w tym samym miejscu, policjanci zatrzymali obywatela Ukrainy, który jadąc swoim Volkswagenem przekroczył prędkość aż o 65 kilometrów na godzinę. Ostatnim zatrzymanym tego dnia kierowcą, który także na 3 miesiące pożegnał się z prawem jazdy, był kierowca Audi, zatrzymany w Trzebiechowie. Miał na liczniku prawie 107 km/h.

W środę, 30 grudnia, w zielonogórskiej dzielnicy Ochla, policjanci z grupy SPEED sprawdzali przestrzeganie przepisów na drodze prowadzącej z Ochli do Kiełpina i Jarogniewic. Właśnie te miejsca wskazują często mieszkańcy jako trasy, gdzie kierujący rozwijają nadmierne prędkości. Zaledwie 2 godziny wystarczyły, aby potwierdzić, że kierowcy lekceważą w tym miejscu przepisy ruchu drogowego i ograniczenia prędkości.

Trzech z nich policjanci zatrzymali w Ochli, a jednego w niedalekich Jarogniewicach. Wszyscy stracili prawa jazdy na 3 miesiące i będą się musieli na ten czas przesiąść na fotel pasażera lub zmienić środek lokomocji. Pierwszy z kierujących został zatrzymany w Jarogniewicach przed godziną 9, natomiast pozostali trzej kierowcy w Ochli.

Wszyscy zostali ukarani mandatami, otrzymali także po 10 punktów karnych, a dodatkow będą musieli przesiąść się na 3 miesiące na fotel pasażera. Jeśli nie zastosują się do decyzji starosty i pomimo braku uprawień ponownie wsiądą za kierownicę i zostaną zatrzymani, okres zatrzymania uprawnień przedłużony zostanie o kolejne 3 miesiące.

Zielonogórscy policjanci z powodzeniem już od ponad roku działają w ramach grupy SPEED, która powstała, aby zwalczać najbardziej agresywne zachowania na drogach. Działający w ramach tej grupy policjanci ruchu drogowego wychwytują i zatrzymują kierujących, którzy wykazują się brakiem zdrowego rozsądku i szacunku dla innych kierowców powodując śmiertelne zagrożenie. W ramach tej grupy, która odpowiedzialna jest za zwalczanie najbardziej agresywnych zachowań na drogach, oprócz policjantów ruchu drogowego działają także kryminalni i specjaliści zajmujący się zwalczaniem cyberprzestępczości. Mundurowi z grupy Speed są kierowani na akcje w miejsca gdzie najczęściej dochodzi do łamania przepisów ruchu drogowego.