Zielonogórska policja prowadzi w sobotę, kaskadowe kontrole prędkości na drogach krajowych 27 i 32. Charakterystyczne dla tej akcji jest rozmieszczenie policyjnych patroli co kilka kilometrów aby wyłapać tzw. piratów drogowych. Kierowcy, noga z gazu szczególnie, że warunki na drogach nie należą do najłatwiejszych.

Kierowcy, noga z gazu. W sobotę, kaskadowe kontrole prędkości na drogach krajowych 27 i 32
Kaskadowe kontrole prędkości polegają na rozmieszczeniu policyjnych patroli co kilka kilometrów – fot. Policja

Na drogach krajowych 27 (kierunek Żary) i 32 (kierunek Krosno Odrzańskie oraz Sulechów-Babimost) przebiegających przez powiat zielonogórski pojawi się w sobotę, 9 stycznia, więcej policyjnych patroli w oznakowanych radiowozach a także nieoznakowane samochody z wideorejestratorami. Drogi zostały wybrane ze względu na duże natężenie ruchu, oraz na to, że wielu kierowców nagminnie łamie na nich przepisy i znacznie przekracza dozwoloną prędkość. To właśnie na tych trasach najczęściej dochodzi do wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

Zobacz:   Akcja sadzenia drzew i warsztaty z tworzenia kokedamy w Zielonej Górze

W celu zwalczania niebezpiecznych zachowań i przestrzegania przepisów przez kierowców, szczególnie tych stwarzających największe zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, w roku 2021 cyklicznie będą prowadzone kaskadowe kontrole prędkości. Zmniejszenie zagrożenia wypadkami spowodowanymi przez nadmierną prędkość jest jednym z priorytetowych zadań KMP w Zielonej Górze.

Podczas sobotniej akcji patrole będą zwracać szczególną uwagę na przekraczanie dopuszczalnej prędkości, co jest jedną z głównych przyczyn zdarzeń na drogach. Można spodziewać się również wzmożonych kontroli dokumentów, stanu technicznego pojazdów oraz kontroli trzeźwości.

Kierowcy przekraczający dopuszczalną prędkość i naruszający przepisy mogą się spodziewać mandatów i punktów karnych, natomiast kierujący naruszający podstawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym czy wykazujący się lekceważącym stosunkiem do przepisów prawa ruchu drogowego, także wniosków o ukaranie do sądu – zapowiadają zielonogórscy stróże prawa.