W 2020 r. podpisano szereg umów na dodatkowe miejsca w przedszkolach. Samorząd nie zwalnia tempa także w 2021 r. Unijne środki otrzyma niebawem Zespół Edukacyjny nr 10 w Zielonej Górze.

Zielona Góra: Dodatkowe miejsca w przedszkolach
Dodatkowe miejsca w przedszkolach w Zielonej Górze – fot. Alexander Dummer/Pexels

Ostatnie umowy na dodatkowe miejsca w przedszkolach podpisano niedawno, bo jeszcze pod koniec 2020 r. Wtedy pieniądze, a dokładnie prawie 4,5 mln zł, trafiły do Gorzowa Wlkp., Międzyrzecza, Kłodawy i Zwierzyna. Zyska na tym aż kilkaset dzieci i kilkudziesięciu nauczycieli. – Dziś podpisana umowa pozwoli utworzyć nową grupę przedszkolną w Zielonej Górze. Przypomnę, że dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego wynosi 350 tys. zł. Wkład miasta to ponad 60 tys. zł – tłumaczył wicemarszałek Łukasz Porycki.

Zobacz:   Od 1 października można łowić ryby w Odrze - ale pod jednym warunkiem

Projekt Przedszkole Marzeń…, realizowany w Zespole Edukacyjnym nr 10, ma zapewnić dodatkowe 25 miejsc dla najmłodszych mieszkańców południowej stolicy województwa lubuskiego. Dzięki środkom uda się zakupić pomoce dydaktyczne, wyposażenie i zabawki. Przedszkole doczeka się dodatkowo nowoczesnego sprzętu multimedialnego oraz zaplecza kuchennego. Poza tym projekt zakłada, że 17 nauczycieli otrzyma szansę na podniesienie swoich umiejętności i kompetencji np. w zakresie edukacji outdoorowej, czy też wspierania indywidualnego rozwoju dzieci.

Normalnie nie moglibyśmy pozwolić sobie na zakup takich sprzętów. Dzięki pieniądzom zamówimy m.in. takie pomoce dydaktyczne jak magiczny dywan i magiczną ścianę. Dodajmy, że to już kolejny projekt tego typu realizowany w naszej placówce. Jestem bardzo zadowolona, bo dzięki wsparciu możemy rozwijać bazę dydaktyczną, co jest ważne dla najmłodszych – cieszy się Monika Świątkowska, dyrektorka Zespołu Edukacyjnego nr 10.

Zobacz:   Nielegalna migracja na polsko-niemieckiej granicy

W obecnej perspektywie finansowej wnioski urzędu miasta pozwoliły na utworzenie 692 miejsc przedszkolnych w Zielonej Górze. To duża liczba. Bardzo się z tego cieszę, że dzięki środkom EFS prowadzimy tego typu działania, a rodzice mogą wracać na rynek pracy – podsumował wicemarszałek Łukasz Porycki.