Ponad 50 mln zł ma kosztować termomodernizacja Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze. Remont ruszył w drugim kwartale ub.r. Prace związane z termomodernizacją wykonywane są obecnie na większości budynków szpitala. Szpital w Zielonej Górze po remoncie zmieni się nie do poznania. Zobaczcie sami na jakim etapie są prace i co jeszcze zostało do wykonania.

Remont szpitala w Zielonej Górze
Szpital w Zielonej Górze po remoncie zyska nowoczesny wygląd – fot. Lubuskie.pl

11,5 mln zł to wkład własny szpitala i urzędu marszałkowskiego. Pozostała część inwestycji dofinansowana jest ze środków unijnych. Głównym celem jest zminimalizowanie zużycia energii oraz uzyskanie komfortu cieplnego, ale również podwyższenie standardów opieki medycznej w zielonogórskim szpitalu. Projekt zakłada termomodernizację wszystkich budynków lecznicy. Dzięki temu cały Szpital w Zielonej Górze po remoncie zyska nowoczesny wygląd.

Zobacz:   Bezpłatne badania kolonoskopowe dla mieszkańców pięciu powiatów. Kryteria kwalifikacji

Pamiętam, gdy uzyskaliśmy pozwolenie na budowę Centrum Zdrowia Matki i Dziecka i zobaczyłam projekt, to pomyślałam, że krajobraz nie pasuje do tego nowoczesnego budynku i że trzeba coś z tym zrobić. Okazją stały się renegocjacje Regionalnego Programu Operacyjnego tej perspektywy, bo niestety, środków finansowych na ochronę zdrowia już nie było. Całkowicie zostały one zaangażowane szczególnie na dwie kluczowe inwestycje w regionie: Radioterapię w Gorzowie oraz Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Udało się nam jednak przekonać Komisję Europejską, ale tylko dlatego, że widzieli, iż z wielką konsekwencją, skutecznie realizujemy nasz plan. Jest Szpital Uniwersytecki, jest kierunek lekarski, budujemy Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, zgadzamy się na termomodernizację. Tu są zaangażowane duże środki europejskie, ale też środki budżetu województwa i szpitala – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

Zobacz:   Koncert ABBA Symfonicznie w Gorzowie Wlkp.

Termomodernizacja szpitala w Zielonej Górze

Prace związane z termomodernizacją wykonywane są obecnie na większości budynków szpitala. Najbardziej zaawansowane są w budynku U, w którym mieszczą się oddziały pulmunologii, chirurgii klatki piersiowej oraz poradnie przyszpitalne, gdzie do wykończenia pozostają jedynie takie elementy jak schody oraz wejścia.

W budynkach B i B1, w których mieszczą się oddziały: neurologii, chirurgii naczyniowej, neurochirurgii, kardiologii, chorób wewnętrznych, hematologii, pediatrii, anestezjologii i intensywnej terapii, nefrologii ze stacją dializ, SOR oraz zakładu rehabilitacji, trwają prace związane z elewacjami i instalacjami wewnętrznymi, które są już mocno zaawansowane.

Zobacz:   Dane o bezrobociu w województwie lubuskim w 2022 roku: liczba bezrobotnych spadła

Rozpoczęły się też prace elewacyjne w budynkach C i C1, w których mieszczą się: oddział chirurgii i urologii dziecięcej, urologii, chirurgii ogólnej i onkologicznej oraz centralny blok operacyjny.

Natomiast na rozpoczęcie prac czekają budynki: E – okulistyka i laryngologia, D1 – portiernia oraz L – onkologia, położniczo-ginekologiczny.

Szpital w Zielonej Górze po remoncie będzie nowoczesny i oszczędny. Wartość całego projektu wynosi ponad 51,5 mln zł. W tym dofinansowanie z Europejskiego Funduszy Rozwoju Regionalnego ponad 38,7 mln zł; koszty własne nieco ponad 10,2 mln zł i dotacja z budżetu Samorządu Województwa Lubuskiego w 2020 r – 2,5 mln zł.