W sobotę, 6 marca, dwa zespoły wolontariuszy przeprowadziły ręczne prace ziemne a następnie ułożyły z ażurowych, lekkich płyt krótki ciąg pieszy w skansenie kolei powiatowych Park Kolei Szprotawskiej.

Klub Miłośników Kolei Szprotawskiej: Szukamy płyt do skansenu
Wolontariusze budują łącznik w Parku Kolei Szprotawskiej – fot. Sławomir Fedorowicz/materiały autora

Krótka ścieżka połączyła trwały chodnik zbudowany w ramach Budżetu Obywatelskiego w 2014 r., z którego można oglądać wagon, semafor i skrajnik od strony Zielonej Strzały (ul. Morwowa) z brukowanym chodnikiem od strony ul. 1 Maja i trzema stojącymi tam ławkami zbudowanymi z Budżetu Obywatelskiego 2018.

↓ Kontynuuj czytanie po reklamie ↓

Wybudowany łącznik pozwala zwiedzającym i spacerowiczom wygodnie oglądać eksponaty z obu stron oraz korzystać z ciągu nowych ławek. Nie grozi im już błoto i zapadający się trawnik ani czyhające miny pozostawione przez nieasertywnych właścicieli psiaków.

Zobacz:   Wybudują zadaszone boisko w Zielonej Górze

Wolontariusze potrzebują jeszcze 20 płyt

Nową ścieżką mogą poruszać się już piesi i dziecięce wózki spacerówki. Wolontariusze wykorzystali do tego wszystkie otrzymane od sponsora 25 płyt. Aby jednak swobodnie przejechać tędy z zupełnym maluszkiem, większym wózkiem albo wózkiem inwalidzkim potrzeba ułożyć jeszcze trzeci rządek płyt oraz poszerzyć zakole na styku od strony ul. 1 Maja. Potrzeba do tego jeszcze 20 sztuk betonowych ażurowych płyt o wymiarze 36 x 54 cm i grubości 8 cm (takich jak na zdjęciu).

Wolontariusze apelują do Zielonogórzan, którzy wymieniają na swoim podwórku albo w firmie stare płyty na nowe, albo mają gdzieś złożone od lat, niepotrzebne już takie płyty, nawet kilka pojedynczych, o rozważenie przekazania ich Klubowi Miłośników Kolei Szprotawskiej, aby umożliwić dzięki temu pełne korzystanie z atrakcji skansenu również osobom na wózkach inwalidzkich i najmniejszym dzieciom.

Zobacz:   Wystawa w Muzeum Ziemi Lubuskiej: Anna Gapińska-Myszkiewicz - Nastroje

Organizatorzy akcji zapewniają własny odbiór płyt niezależnie od ich ilości. W sprawie przekazania płyt należy kontaktować się Mieczysławem Bonisławskim pod numerem telefonu 607 625 979 lub na mailowo na adres: muzeum@ptkraj.pl