Lubuski Ośrodek Wsparcia dla Osób z Autyzmem w Sulechowie uroczyście otwarty. – To wyjątkowe miejsce, gratuluję pomysłodawcom – podkreśla wicemarszałek Łukasz Porycki.

Lubuski Ośrodek Wsparcia dla Osób z Autyzmem w Sulechowie już otwarty
fot. UMWL/Lubuskie.pl

Drugi w Polsce i pierwszy na zachodzie kraju dom wytchnieniowy, gdzie podopieczni pod nieobecność swoich rodziców nauczą się samodzielnego życia. W tym czasie rodzice będą mogli pojechać do sanatorium czy na długo wyczekiwany zabieg w szpitalu. Gratuluję pomysłodawcom – prezesowi zarządu Fundacji Generado (Sebastian Cycuła) i wszystkim tym, którzy przyczynili się do powstania tego ośrodka. Bądźmy z siebie dumni – mówił wicemarszałek Łukasz Porycki.

Zobacz:   Poprawa dostępności usług publicznych dla osób niepełnosprawnych w Gubinie dzięki grantowi

Lubuski Ośrodek Wsparcia dla Osób z Autyzmem w Sulechowie przy ul. Czereśniowej, wybudowała Fundacja Generado dzięki dofinansowaniu ze środków budżetu Województwa Lubuskiego w kwocie 400 tys. zł w 2019 r. oraz 500 tys. zł w 2020 roku. Blisko 500 tys. zł pochodzi z PFRON-u.

Celem jest zapewnienie opiekunom dorosłych niesamodzielnych osób z autyzmem skutecznego systemu wsparcia. Idea placówki wpisuje się w przesłanie inicjatywy „opieka wytchnieniowa”.

Beneficjentami Lubuskiego Ośrodka Wsparcia Osób z autyzmem będą mieszkańcy naszego regionu: dzieci, młodzież i dorośli – osoby z autyzmem i zespołem Aspergera, a także rodzice i opiekunowie wymienionej grupy z szansą na skorzystanie z „opieki wytchnieniowej”. Lubuski Ośrodek Wsparcia Osób z Autyzmem jest jedną z pierwszych tego typu inicjatyw w kraju.

Zobacz:   18-latek z Sulechowa przeleciał przez rondo na wprost. Niedawno odebrał Prawo Jazdy [nagranie]

Lubuski Ośrodek Wsparcia dla Osób z Autyzmem w Sulechowie już otwarty

Lubuski Ośrodek Wsparcia dla Osób z Autyzmem w Sulechowie jest odsłoną modelowego „Domu Generado”. Plan modelowego budynku zaprojektowano w taki sposób, aby umożliwić elastyczną adaptację funkcji. Główne cechy budynku to: prostota w budowie, nowoczesny design, tania eksploatacja, łatwa adaptacja do warunków krajobrazowych, trwałość konstrukcji, możliwość rozbudowy.

Rodzice osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, widząc niedoskonałości systemu wsparcia osób niesamodzielnych w publicznych placówkach, drżą o przyszłość swoich dzieci. W związku z powyższym, Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym „Dalej Razem” postanowiło powołać Fundację Generado, która zadba o przyszłość tych dzieci. Działalność Fundacji Generado umożliwi tworzenie warunków mieszkaniowych i terapeutycznych, które zapewnią osobie z autyzmem poszanowanie jej godności, bezpieczeństwo fizyczne i psychiczne, umożliwią rozwój i dadzą poczucie szczęścia.